בלי סיבוכים ישר לחשבון: המענק לפסח הוא צעד קטנטן בכיוון נכון. צריך עוד המון

בממשלה מתחילים להבין את מה שבעולם כבר הבינו לפני שבועות: הקורונה היא משבר מסוג חדש, והתגובות אליה צריכות להיות בהתאם. ההחלטה של נתניהו אמש (רביעי) להעניק תשלום ישיר של 500 ש"ח לילד ולקשיש, ישירות מהממשלה לחשבונות הבנק של אזרחי ישראל היא נכונה, אך היקפה המזערי הופך אותה כרגע בעיקר לקריאת כיוון. העובדה שהדבר היה צריך להיעשות מעל לראשיהם של פקידי האוצר מראה עד כמה הם רחוקים מהבנת המציאות החדשה.

החתירה האידאולוגית של האוצר תחת התכנית הכלכלית של הממשלה היא לא פחות ממכה קשה למשטר הדמוקרטי בישראל

נתחיל בטוב: מדובר בצעד הכלכלי המדויק ביותר בו נוקטת הממשלה מאז תחילת משבר הקורונה. בלי ביורוקרטיה, תבחינים ואותיות קטנות – תשלום ישיר לחשבון הבנק לפני חג הפסח זה בדיוק מה שהציבור הישראלי צריך. הרבה מאד משפחות זקוקות לכסף חי – לא הבטחות או תכניות עמומות.  תשלום ישיר לחשבונות הבנק, שכבר יצא לפועל בארה"ב, יכול לעזור לייצב בטווח המיידי את משקי הבית בישראל, לעזור לרכך את המכה, ולסייע בתהליך ההתאוששות הכלכלית כשהמשבר הבריאותי יחלוף.

אלא שמדובר בלא יותר מטעימה מהמדיניות שעל הממשלה לאמץ באופן דחוף כדי לעזור לציבור הישראלי לצלוח את המשבר הזה. סכומים של 500 עד 2,000 שקל למשפחה עם ילדים, ו-500 ש"ח לזקן הם סיוע – לא הצלה. הם לא יוציאו את האזרחים ממלחמת ההישרדות שנכפתה עליהם. ראוי היה להתחייב למענקים גבוהים יותר בכל חודש, עד לסיום המשבר.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

כלכלית זה אפשרי: עוד לא פורסמו תנאים ברורים לזכאות למענק, אבל בחישוב גס, המענקים לילדים יעמדו בכללותם על כ-1.4 מיליארד שקלים, ולזקנים על עוד כ-0.5 מיליארד נוסף. לשם ההשוואה, מדובר במענק קטן באופן דרמטי מזה שהציע ממשל טראמפ. המענקים שהבטיח הממשל האמריקאי, שכוללים תשלומים ישירים של 1,200 דולר, יחד עם תוספת של 500 דולר על כל ילד מתחת לגיל 16. רק בתשלומים האלו השקיעה הממשלה האמריקאית 1.34% מהתוצר שלה. מענקים דומים מבחינת תוצר בישראל היו עומדים לא על 1.4 מיליארד, אלא על 19 מיליארד שקלים – סכום קטן רק במעט מתשלומי דמי האבטלה שמשרד האוצר צופה לחודשים מרץ ואפריל.

לא פחות חשוב הוא האופן בו התקבלה ההחלטה על המענק. על-פי הדיווחים, במשרד האוצר שמעו לראשונה על כוונת נתניהו לתת את המענק בהכרזה עצמה. העובדה שנתניהו בחר לעקוף את משרד האוצר ולהודיע, מעל לראש שלהם, על מענק שאפשר לשער שהם מתנגדים לו, רק מראה עד כמה באוצר מנותקים ונאחזים באידאולוגיות שאין להן טיפת רלוונטיות למשבר הנוכחי. יותר מזה, ההחלטה של נתניהו מצביעה על זה שהתנהלות משרד האוצר הפכה לנטל של ממש על המשטר הדמוקרטי בישראל.

הפגנת העצמאים מול הכנסת, בשל משבר הקורונה. 30 במרץ. (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

מאז ההכרזה על התכנית הכלכלית ביום שני, באוצר עסוקים במציאת דרכים מתוחכמות להגביל אותה ולהקטין אותה בפועל. כך למשל, 6,000 השקלים שהבטיח שר האוצר כחלון לעצמאים התבררו אתמול כסכום הקרוב יותר ל-3,000 שקלים, כשהאוצר התעקש מיוזמתו להטיל מיסוי על המענק. למעשה, האוצר עסוק ביומיים האחרונים בחתירה תחת התכנית שגיבשה הממשלה, עליה הכריז שר האוצר. את המעט שהסכימה לתת הממשלה, פקידי האוצר עסוקים בלבלום ולחנוק, כך שבפועל יצא רק המינימום של המינימום.

הברדק שיצר משרד האוצר ביומיים שחלפו מאז פרסום התכנית הכלכלית היא בדיוק ההיפך ממה שהציבור הישראלי זקוק לו בתקופה הזו. במקום שההחלטות של ההנהגה ירגיעו את הציבור, באוצר הצליחו להגביר עוד יותר את הפאניקה עם ההנחיות הסותרות, הזיגזגים וההתחרטויות. לאחר ששר האוצר הודיע כי יינתן מענק לעצמאים, כדי להגביל ולו במעט את הסיוע שניתן, באוצר הודיעו יום למחרת שהמענק יינתן לבני 28 ומעלה בלבד. תחת לחץ, האוצר הודיע רק מספר שעות אחרי כן על הורדת הגיל ל-23 ונתניהו הודיע אמש על הורדתו ל-20. ככה לא מנהלים משבר. המאבק של האוצר בהחלטות הממשלה פוגע במשק, יוצר פאניקה ופוגע באמון הבסיסי שבין הציבור לממשלה.

שוק מחנה יהודה סגור בגלל מגפת הקורונה. 24 במרץ (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

משטר דמוקרטי לא יכול להתקיים כשהציבור לא מסוגל להאמין לאמירות של ההנהגה הפוליטית שלו. בייחוד בזמן משבר, ההנהגה צריכה להיות מסוגלת להתוות כיוון ברור, והציבור חייב להרגיש שהמושכות נמצאות בידיים בטובות. החתירה האידאולוגית של האוצר תחת התכנית הכלכלית של הממשלה היא לא פחות ממכה קשה למשטר הדמוקרטי בישראל.

אם המצפון המקצועי של בכירי האוצר לא מאפשר להם למלא את תפקידם, הם מוזמנים להתפטר מיד. אם הם לא מעוניינים לעשות זאת, על שר האוצר לפטר אותם, ולמצוא פקידים שמוכנים למלא את התפקיד של יישום מדיניות הממשלה וסיוע לאזרחי ישראל עליהם הממשלה אחראית. אבל באוצר מוכרחים להבין שהזמנים השתנו, והם אלו שמשתרכים מאחור.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website