בלי תקציב לחומה, השבתת הממשל בארה”ב הסתיימה

בתגובה ללחץ ההולך ומתגבר הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי חתם על חוק שיאפשר את פתיחה מחדש של הממשל הפדרלי למשך שלושה שבועות, נסיגה מדרישתו הראשונית לקבל מימון מהקונגרס לבניית חומה בגבול הדרומי של המדינה לפני כל חזרה לפעילות של הממשל.

במסיבת עיתונאים שערך בגן הוורדים בבית הלבן, אמר טראמפ כי יחתום על חקיקה שתאפשר את המימון הדרוש לסוכנויות הסגורות על ה-15 בפברואר, וינסה בזמן הזה לשכנע את ראשי הקונגרס לממן את החומה. הסיכום אליו הגיע הנשיא עם הקונגרס לא כולל תקציב חדש כלשהו לחומה, אך מביא לסיום את ההשבתה הארוכה ביותר בהיסטוריה של הממשל הפדרלי.

נסיגתו של הנשיא מהעמדה הנוקש שהציג עד כה הגיעה ביום ה-35 להשבתה החלקית של הממשל, נקודה בה העובדה שמות אלפי עובדים פדרליים נשארו ללא משכורת העניקה דחיפות נוספת לפתרון העימות. העסקה אליה הגיעו הצדדים כוללת, בין היתר, תשלום בדיעבד לכ-800 אלף העובדים פדרליים, שממשל טראמפ הבטיח לבצע בהקדם האפשרי.

"לא מדובר בשום צורה של ויתור" צייץ טראמפ בתגובה למבקריו מהימין שהיו מעוניינים לראות אותו ממשיך להיאבק, "מדובר בדאגה למיליוני בני אדם שנפגעו קשות מההשבתה ועם ההנה שאם לא נגיע לעסקה תוך 21 יום, אנחנו חוזרים להתחלה!".

ההשתה הסתיימה באופן אותו דרשו המנהיגים הדמוקרטיים מלכתחילה – פתיחת הממשל הפדרלי ורק אז דיון באבטחת הגבול. "הנשיא חשב בוא יוכל לשבור את הדמוקרטים, וזה לא הצליח לו, אני מקווה שהוא ילמד את הלקח", אמר מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ’אק שומר. יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, אמרה על חברי מפלגתה כי "האחדות שלנו היא הכוח שלנו. וייתכן שהנשיא לא העריך זאת נכונה".

הנשיא דונלד טראמפ, סגן הנשיא מייק פנס, ויו"ר בית הנבחרים של ארה"ב ננסי פלוסי בדיון בבית הלבן. 11 בדצמבר 2018. (AP Photo/Evan Vucci)

למרות פתיחת הממשל הפדרלי, טראמפ עדיין טוען כי יש צורך לבנות חומה בגבול עם מקסיקו, וטען כי הוא עשוי לסגור שוב את הממשל סביב הסוגיה. "אם לא נקבל עסקה הוגנת מהקונגרס, או שהממשל ייסגר שוב ב-15 בפברואר או שאשתמש בסמכויות שנתונות לי מתוקף החוק והחוקה של ארה"ב כדי לטפל במצב החירום הזה", אמר.

"אם הם מוכנים לשים בצד את האינטרס הפוליטי שלהם, אני חושב, ולשים בראש סדר העדיפויות את העם האמריקאי" הוסיף, "מחסומים בצורת חומה יהיו חלק חשוב מאוד מהפתרון".

למרות דברים אלה, הנשיא מגיע למשא ומתן המחודש מעמדה חלשה יותר. הסקרים האחרונים הראו כי רוב גדול של אזרחי ארה"ב האשימו אותו בתוצאות העימות הפוליטי האחרון ודחו את טיעוניו בנושא נחיצות החומה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website