במשרד החקלאות נערכים לחג הפסח ולא צופים מחסור בתוצרת חקלאית טרייה

במשרד החקלאות מעריכים כי לא צפוי מחסור לקראת הפסח בתוצרת חקלאית טרייה. הגדרה זו כוללת בשר, ביצים, ירקות ופרות. מחסור קל צפוי בבצל בעקבות מחסור עולמי בבצל, וייתכן מחסור גם בחמאה.

במסגרת היערכות משרד החקלאות לצריכה המוגברת של תוצרת חקלאית טרייה בתקופת החגים, עוקבים במשרד אחרי היקף הייצור והיקף הצריכה של מוצרים חקלאים שונים. על פי הנתונים הנאספים על ידי אנשי המשרד מעריכים במשרד החקלאות כי לא צפוי מחסור בתוצרת טרייה במרבית המוצרים המיוצרים בישראל, פרט לבצל שבו צפוי מחסור קל.

סדר פסח בקיבוץ נען (צילום: נמרוד עוז)

המחסור בבצל נמשך כבר חודשים רבים במקביל למחסור עולמי בבצל הנובע מהופעה מוגברת של מחלה הפוגעת בעלי הבצל וכתוצאה מכך ביבול. בשנה האחרונה פגעה המחלה ביבולים באופן חמור יותר בשל התחממות מוקדמת יותר במזג האוויר המאריכה את אורך החיים של החיידקים הפוגעים בבצל.

על פי הודעת משרד החקלאות, לרוב אישורי הייבוא של תוצרת חקלאית ללא מכס ניתנים רק כאשר יש מחסור בשוק עקב דרישה מוגברת בחגי תשרי ופסח, או עקב מחסור נקודתי בפרי או ירק כתוצאה ממחלה לא צפויה. בנוסף, בחלק מהגידולים הצמחיים קיימים הסכמים עם נציגי החקלאים, לפיהם אם מחיר המלפפון או העגבנייה עולה מעבר למחיר המוסכם, ניתן לפתוח ייבוא של מלפפונים או עגבניות ללא מכס.

מלבד הבצל במשרד החקלאות הורו גם על פתיחת מכסות ייבוא מצומצמת בהיקף של 75 מיליון ביצים בכדי למנוע מחסור בעקבות הצריכה המוגברת של ביצים בחג הפסח. בנוסף המליצו במשרד החקלאות על פתיחת מכסות ייבוא של חמאה על מנת למנוע מחסור צפוי אך ההמלצה זו טרם קיבלה את אישור משרד האוצר. 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website