בנינו יחד מדינה, ביחד נבנה את העתיד | ברכת יו”ר ההסתדרות ליום העצמאות ה-71

עובדות ועובדים, גמלאיות וגמלאים, יום עצמאות שמח ישראל!

המעבר החד בין קדושת הזיכרון לתרועת השמחה על תקומת ישראל, הוא אירוע שמזכיר לנו מדי שנה עד כמה מיוחדת הארץ הזו. כמה יפה, חזקה ומלוכדת מדינת ישראל בזכות האזרחים והאזרחיות שלה. מדור הנפילים שהקים את המדינה ועד
לצעירים והצעירות, חברי תנועות הנוער, שממשיכים להפיח רוח חדשה ולהגשים את החזון גם היום.

טקס הכרזת העצמאות של מדינת ישראל (אוסף התצלומים הלאומי, לע"מ)

71 שנה אחרי ההכרזה ההיסטורית שבישרה על בית לאומי לעם היהודי, עוד ועוד גורמים מנסים להעמיד למבחן את כוחה של הדמוקרטיה הישראלית. בניסיון לשנות את חוקי המשחק ולרוקן מתוכן את הערכים שעליהם הוקמה המדינה, גם העבודה המאורגנת נתונה למתקפה, תוך ניסיון להחליש את מעמד האדם העובד ולכרסם בחירויות פרט בסיסיות כמו זכויות ההתארגנות והשביתה. אנחנו כאן כדי להגן גם על הערכים האלה.

במגילת העצמאות שנותנת ביטוי ל"צור ישראל" ולנחישות העם שלנו, מצוין כיצד על אף כל הקשיים והסכנות, מעולם לא פסקנו לתבוע את "הזכות לחיי כבוד, חירות ועמל-ישרים".

אם תוכנה של מגילת העצמאות הוא המצפן, הרי שביום הטוב הזה, חלה עלינו חובה להביט על המחוג, שמצביע על המשך דרכה של ישראל כמדינת רווחה שמקיימת שוויון זכויות חברתי ומדיני מלא לכל אזרחיה.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד בטקס האחד במאי (צילום: דוברות ההסתדרות)

בתור קצין במילואים ומפקד פלוגה בחיל השריון, וכמי שזכה להקדיש את מרבית חייו המקצועיים לפעילות ציבורית למען העובדים, אני גאה בכך שיש לי הזדמנות להוביל היום את הגוף שגורלו נכרך בהיסטוריה של ישראל, למן הקמת המדינה ובכל הרגעים המשמעותיים ביותר.

ההסתדרות, שמילאה תפקיד היסטורי חשוב בבניית היישוב ובהכנת התשתית למוסדות המדינה, ממשיכה להיות גם היום ביתם של כלל העובדים בארץ. זו המחויבות שלנו, לגרום לכל חברי וחברות ההסתדרות, לעובדים ולוועדים, לחוש את תחושת הגאווה הזו במשך כל השנה, מתוך הבנה כי הבית הזה ימשיך להיות המגדלור לתיקון עוולות חברתיות וחוד החנית במאבק המשותף למען חברה שוויונית וצודקת יותר.

תהלוכת האחד במאי 1947 (צילום ארכיון: לע"מ)

מי ייתן שגם השנה, נמשיך לבנות את מדינת ישראל, ולהבטיח באמצעות כוח הסולידריות, את רשת הביטחון לאוכלוסיות המוחלשות. עוצמתה של ישראל היא ביכולת שלנו לגשר על הפערים ולפעול ביחד, למרות השוני, לטובת הדבר הכי ישראלי
שמחבר בין כולנו – ערבות הדדית!

בנינו יחד מדינה, ביחד נבנה את העתיד.

בכבוד,
ארנון בר דוד
יו"ר ההסתדרות

Leave a Reply

Name *
Email *
Website