בנק ישראל: ירידה עקבית בשיעור והיקף הצ’קים ללא כיסוי בתקופת הקורונה

אחרי עלייה בשבועות הראשונים של משבר הקורונה, שיעור והיקף הצ’קים ללא כיסוי בישראל נמצא בירידה עקבית, כך עולה מניתוח מיוחד שפרסם היום (רביעי) בנק ישראל. על פי הניתוח, שיעור והיקף הצ’קים ללא כיסוי עומד היום על רמה נמוכה יחסית לשגרה. בחודשים האחרונים נרשמה ירידה גם במספר החשבונות תחת הגבלה בנקאית בעקבות סירוב צ’קים ללא כיסוי.

בשבועות הראשונים של המשבר עלה שיעור הצ’קים ללא כיסוי ל-2.4% מכלל אלה שהוצאו במשק. עם זאת, בדצמבר 2020 עמד השיעור על שפל של 0.49%. מגמת הירידה בשיעור הצ’קים ללא כיסוי המשיכה גם אחרי שבאוגוסט הסתיימו ההקלות שהעניק משרד המשפטים, במסגרתן צ’קים שסורבו לא נספרו כצ’קים חוזרים ובוטלו הגבלות על חשבונות בנק בשל צ’קים שחזרו.

שיעור הצ׳קים שחזרו בגלל שהיו ללא כיסוי מסך הצ׳קים בתקופת הקורונה (בנק ישראל)

בבנק העריכו שהמגמה היא תוצאה של הירידה בפעילות העסקית בעקבות המשבר, יחד עם רמה גבוהה יותר של זהירות בשימוש בצ’קים בעקבות המצב הכלכלי הרעוע של עסקים רבים.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"הירידה בפעילות המשקית לנוכח התפשטות המגפה, הסגרים והמגבלות הבריאותיות, לצד גל ביטולי השיקים והשהיית ההגבלות בתחילת המשבר הביאו להפחתה בהיקף השימוש בשיקים, ובמקביל להעלאת רמת הזהירות בעסקאות שהמשיכו להתבצע לאורך התקופה הנמדדת" נכתב בניתוח הבנק.

עוד נמצא כי שיעור הצ’קים שבוטלו ב-2020 גדל באופן משמעותי בתחילת המשבר, והגיע ל-2.3% מכלל הצ’קים, זאת בעקבות ביטול עסקאות כתוצאה מחוסר הוודאות במשק. לעומת זאת, אחרי מספר שבועות התחיל גם שיעור זה לרדת, והגיע היום ל-0.4%. מדובר בשיעור כפול מזה שנרשם לפני משבר הקורונה. נתוני בנק הראו גם ירידה בשימוש הכללי בצ’קים על ידי הציבור, עם ירידה של 25%-35% בהיקף הסליקה.

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website