בנק ישראל ירכוש אג”ח ממשלתי בהיקף של 50 מיליארד שקלים

בנק ישראל ממשיך את המהלכים לייצוב שוקי ההון ומכין את הקרקע להנפקת חוב ממשלתי למימון הטיפול במשבר הקורונה. היום (שני) הודיע הבנק כי ירכוש אג"ח ממשלתי בהיקף של 50 מיליארד שקלים, ממשקיעים שמחזיקים בהן, במטרה להקל על תנאי האשראי במשק ולסייע לעסקים שנקלעו לקשיים. משמעות נוספת של המהלך היא הורדת הריבית על אג"ח ממשלתיות, שיוזיל את החוב שתיטול המדינה כדי לממן את חבילות הסיוע בתגובה למשבר.

מבנק ישראל נמסר כי "בשבועות האחרונים חלה הרעה משמעותית בתנאים הכלכליים במשק הישראלי, על רקע התפשטות נגיף הקורונה והצעדים הננקטים למניעתה. הפעילות הכלכלית נפגעה קשות, והתנודתיות בשווקים הפיננסיים התעצמה. על רקע זה, החליטה הוועדה המוניטרית להשיק תכנית לרכישת אג"ח ממשלתי בשוק המשני במטרה להקל על תנאי האשראי במשק ולתמוך בפעילות הכלכלית וביציבות הפיננסית".

מטרת המהלך היא להחזיר את הביקושים לשוק האג"ח, ובכך להחזיר את אמון המשקיעים ביציבות שוק ההון. אי הוודאות שיצר משבר הקורונה יצרה תנודתיות גבוהה בשוקי ההון, ורבים מהמשקיעים משכו את השקעותיהם. מטרת המהלך של בנק ישראל הוא להגדיל בעצמו את הביקושים בשוק האג"ח, ולהחזיר את אמון המשקיעים בכך שהשווקים לא יפלו. בבנק ישראל מקווים שמהלך כזה יחזיר את המשקיעים לשוק באופן רציף, יגדיל את הביקושים ויוריד את הריביות לאשראי למשקי בית, עסקים וגם למדינה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ייצוב שוקי ההון והתערבות של בנק ישראל בשוק האג"ח הממשלתית המשני, השוק למסחר בין אנשים שאינם כוללים את המנפיק, עשוי להביא להורדה בריבית על אג"ח ממשלתיות, ויצירת תנאים נוחים יותר לנטילת החוב שיידרש מהממשלה כדי לממן את הסיוע למשק בעקבות משבר הקורונה.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website