בסימן ‘חיבורים בחברה הישראלית’: אלו 13 מדליקי המשואות בערב יום העצמאות

טקס הדלקת המשואות שיפתח את אירועי יום העצמאות ה-72 יעמוד השנה בסימן ‘חיבורים בחברה הישראלית’. עקב מגפת הקורונה ייערך הטקס ללא קהל ואף ללא מסדר הדגלנים המסורתי, אך המסורת המרכזית שעומדת במרכזו תישמר: הדלקת משואות על ידי אזרחים שתרמו תרומה ייחודית למדינה. 13 מדליקי המשואות נבחרו על ידי ועדה מיוחדת של מרכז ההסברה מתוך כ-1,500 הצעות שהוגשו על ידי הציבור. הטקס ישודר בערוצי הטלוויזיה בשלישי הקרוב, ערב יום העצמאות, בשעה 20:00.

ואלו הם מדליקי המשואות:

ציפי שביט

ציפי שביט. (באדיבות משרד התרבות)

שחקנית, קומיקאית, סטנדאפיסטית, מדבבת, זמרת ומנחת טלוויזיה ישראלית. החלה את דרכה בלהקת פיקוד דרום. במשך שנים רבות היתה אחת מכוכבות הילדים הבולטות בישראל, והשתתפה בעשרות סרטים, הצגות ומופעים.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ריינה אביטבול ויסמין מזאוי

ריינה אביטבול. (באדיבות משרד התרבות)

השתיים ישיאו משואת הוקרה למתנדבים במערכת הבריאות. ריינה אביטבול, בת 92, מתנדבת מזה 18 שנה במחלקות השונות בבית החולים שערי צדק בירושלים, עד שבפורים האחרון ציוו עליה להפסיק להגיע למקום בשל מגפת הקורונה.

יסמין מזאוי. (באדיבות משרד התרבות)

יסמין מזאוי, פרמדיקית במגן דוד אדום. החלה את דרכה לפני מספר שנים כמגישת עזרה ראשונה בנצרת ובנוף הגליל. בנוסף להתנדבותה כפראמדיקית, מזאוי פועלת להגברת ההיכרות עם זיכרון השואה בקרב סביבתה כדי לטפח רגשות של ערבות הדדית בקרב  נוצרים, מוסלמים ויהודים בישראל.

עדי אלטשולר

עדי אלטשולר. (באדיבות משרד התרבות)

אשת חינוך, מנהיגה ויזמת חברתית. מייסדת תנועת "כנפיים של קרמבו" תנועת הנוער הראשונה והיחידה לצעירים עם ובלי צרכים מיוחדים. מייסדת מיזם "זיכרון בסלון". בשנים האחרונות ייסדה ומנהלת את עמותת אינקלו, המובילה את המהלך להקמתם של בתי ספר מכילים בשיתוף משרד החינוך.

אחמד בלאונה ויעל וילוז’ני- אזולאי

אחמד בלאונה. (באדיבות משרד התרבות)

השניים ידליקו משואה כהוקרה לאחים ולאחיות במערכת הבריאות, הנמצאים בחזית המאבק בנגיף הקורונה. אחמד בלאונה הוא אח בכיר מצטיין בבית החולים פוריה שבטבריה, ממקימי מערך ניתוחי הלב בבית החולים, ומראשוני המתנדבים לטפל בחולי נגיף הקורונה.

יעל וילוז’ני-אזולאי. (באדיבות משרד התרבות)

יעל וילוז’ני אזולאי היא האחות האחראית ביחידה למניעת זיהומים בבית החולים ברזילי באשקלון. היא פועלת בהתמדה למניעת הדבקות בבית החולים ולוודא כי בידודם של החולים נשמר.

אל"מ השאם אברהים

הישאם איברהים. (באדיבות משרד התרבות)

מפקד בית הספר לשריון בצה"ל, בן העדה הדרוזית. פועל שנים רבות לעידוד גיוס והשתלבות בני מגזרים שונים בצה"ל. מתנדב שנים ארוכות במסגרות לאוכלוסיות מיוחדות, ופועל לחיזוק פרויקט ‘בית גיל’, במסגרתו מתנדבים חיילי החטיבה בראשותו לסייע לילדים עם צרכים מיוחדים, הוא.

אורי כהן

אורי כהן. (באדיבות משרד התרבות)

מנכ"ל וממייסדי ‘מסע ישראלי’, תכנית חינוכית לגיבוש וחיזוק הזהות האישית, היהודית והישראלית המיועדת לבני נוער וחיילים.

הרבנית לורי פלטניק

לורי פלטניק. (באדיבות משרד התרבות)

אשת חינוך, מייסדת ארגון "מומנטום", פועלת לחיזוקה של הזהות היהודית והקשר לישראל בקרב אמהות צעירות בקהילה. תכנית הדגל של הארגון היא מסע בן שמונה ימים בישראל ואחריו תוכנית המשך בקהילות. עד כה השתתפו בתכנית למעלה מעשרים אלף אמהות מהתפוצות, שסיירו בישראל, הכירו אמהות ישראליות מכל חלקי החברה בארץ ויצרו איתן קשר בלתי אמצעי. פלטניק, המתגוררת לסירוגין בירושלים ובוושינגטון, תשיא את ‘משואת התפוצות’ שנוספה לטקס כביטוי לקשר בין מדינת ישראל לעם היהודי בתפוצות.

פרופ’ גליה רהב

גליה רהב. (באדיבות משרד התרבות)

מומחית בעלת שם עולמי למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שניהלה את תהליכי ההקמה של מערך הקורונה הייעודי בביה"ח תל השומר. היא מובילה את המחקר הקליני בתחום ושותפה לניסוי הראשון בעולם למציאת תרופה חדשה לטיפול במחלה. היא בת לשורד שואה, רופא הפרטיזנים.

אלי בן שם

אלי בן שם. (באדיבות משרד התרבות)

יו"ר ארגון ‘יד לבנים’ העוסק בהנצחת זכרם של חללי מערכות ישראל ובטיפול במשפחות השכולות. איבד את בנו קובי ז"ל באסון המסוקים. במהלך כהונתו בראשות הארגון בעשרים השנים האחרונות פעל לביטול מבחן ההכנסה להורים שכולים בקבלת הגמלה החודשית, הכניס טיפול פסיכולוגי לאחים שכולים ללא מגבלת גיל, קידם הכרה ומימון בטיפולי פוריות לאמהות שכולות מעל גיל 40 ועוד.

עידן רייכל

עידן רייכלץ (צילום: לואיס פישר/פלאש90)

מוזיקאי, פזמונאי, מלחין, זמר-יוצר, מעבד ומפיק מוזיקלי. מוכר בעיקר כמפיק "הפרויקט של עידן רייכל" – פרויקט שכלל מספר אלבומים שהפיק בהשתתפות זמרים שונים. השנה האחרונה הפיק רייכל יחד עם המוסיקאי דורון מדלי את השיר ‘שבט אחים ואחיות’ בהשתתפות עשרות מאמני ישראל.

ביטלה את השתתפותה: חני ליפשיץ

חני ליפשיץ. (באדיבות משרד התרבות)

מי שנבחרה להדליק משואה אך לבסוף החליטה שלא לעשות זאת היא חני ליפשיץ, שליחת חב"ד בנפאל ומייסדת בית חב"ד בקטמנדו. ליפשיץ ויתרה על הדלקת המשואה בהוראת בית הדין הרבני של תנועת חב"ד.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website