בעקבות אלימות חריגה: הלימודים בביה”ס “הרצל” בקרית גת יושבתו לשעה

הסתדרות המורים הודיעה כי תשבית מחר (חמישי) את הלימודים לשעה בבית ספר "הרצל" בעיר קרית גת, זאת בעקבות אירוע אלימות חמור כלפי אחת המורות. הלימודים בבית הספר יתחילו מחר, בשעה 09:00 אחרי שהצוות יקיים אספת הסברה בנושא.

ההשבתה מחר תתקיים, כאמור, בעקבות עוד אירוע אלימות חריג מצד תלמיד כלפי מורתו. התלמיד, בכיתה ד’, תפס בכתפיה, בעט בה בבטן וברגליים, חבט בה באגרופים בידיים ושרט אותה בחזה. בעקבות האירוע פונתה המורה לבית החולים. על פי ההודעה, מדובר במורה שנמצאת בשלבי הריון מתקדמים.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד ציינה בתגובה לאירוע כי "אירוע חמור ביותר שהסתיים בהפניה של מורה בהיריון לבית חולים. לא עובר יום ללא אירוע אלימות כלפי עובדי ועובדות הוראה ומסביב דממה. קצת רעש בתקשורת והכל חוזר למסלולו. הממשלה התחילה לפעול למניעת אלימות כלפי נשים רק אחרי שהחלה מחאה ציבורית רחבה. לכן מחר אנחנו נשבית את הלימודים בבית הספר לשעה, במטרה להעביר מסר ברור: אפס סבלנות לאלימות מכל סוג שהוא".

עוד הוסיפה כי "לעובדי ההוראה אין כלים להתמודד עם האלימות הגואה – המערכת מדממת. משרד החינוך צריך להוסיף לבתי הספר תקנים ליועצים ופסיכולוגים, וכן שעות חינוך נוספות, שיאפשרו לילדים להפנים ערכים ולא רק אנגלית ומתמטיקה".

בדצמבר בשנה שעברה אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את התיקון לחוק העונשין שאמור להחמיר את הענישה על תקיפת עובדות ועובדי חינוך (עד 5 שנות מאסר). אך למרות המאמצים המדודים של משרד החינוך בנושא, ואף התייחסותו של שר החינוך, נפתלי בנט לכך "שהמורים הם המשאב היקר ביותר שיש למדינת ישראל וצריך להגן עליו" אירועי אלימות כלפי המורים עדיין מתקיימים כעניין שבשגרה. רק אתמול פורסם על ידי הסתדרות המורים סקר עמדות של מורים חדשים ששיקף תמונה מצב כואבת – רק 40% מעובדות ועובדי ההוראה רואים את עתידם במערכת החינוך, וכנראה שלא בכדי, רק לאחר מאבק ממושך של שנים הצליחו ארגוני המורים להעלות את שכר המורים המתחילים בישראל, כאשר במשך שנים הוא גירד את שכר המינימום. בשנים האחרונות עלו טענות מקרב אנשי החינוך על הלנות שכר, מעמד תעסוקתי נמוך, חוסר בליווי והכשרה, חוסר בסביבת עבודה מאורגנת ומסודרת בבתי הספר ועומס רב – הרבה פעמים כתוצאה ממחסור במורים.

בנוסף לכך, כ-23 אלף מהמורים והמורות בישראל הם מורי קבלן. וכמובן שישנם גם המספרים הבלתי נתפסים המשקפים את תחושת הביטחון המעורערת של המורים והמורות: מעל ל-30 אלף מורים מעידים על אלימות שהופעלה כלפיהם. על פי בדיקהשל ארגון המורים, בשנת 2016 דיווחו כ-32,400 מורים על אלימות מילולית שהופנתה אליהם, 4,800 מורים דיווחו על פגיעה ברכושם ו-3,000 מורים נתקלו באלימות פיזית שהופנתה כנגדם.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website