בפעם התשיעית ברציפות: הבנק המרכזי בארה״ב העלה את הריבית ב-0.25%

נגיד הפדרל ריזרב ג’רום פאוול במסיבת עיתונאים (צילום: AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

מועצת הנגידים של הפדרל ריזרב הודיעה היום (רביעי) על העלאת ריבית נוספת, תשיעית במספר, של 0.25 נקודות האחוז שתביא את שיעור הריבית לטווח של 5%-4.75%.

ההחלטה מגיעה חרף ההתמתנות המתמשכת בעליות המחירים בארה"ב וחששות ליציבות המערכת הפיננסית. עם החלטה זו, מציין הפד שנה של העלאות הריבית שהתחילה במרץ 2022, כשהגבול התחתון של שיעור הריבית עוד עמד על אפס. הגדלת שיעור הריבית ב-25 נקודות בסיס תאמה את תחזית האנליסטים ומהווה המשך למגמה שמתמידה בהעלאות הריבית אך בקצב מואט.  

לפי התחזיות שפורסמו במקביל להודעת הפד, הפעילות הכלכלית בארה"ב צפויה להיפגע עם עלייה של יותר מנקודת אחוז בשיעור האבטלה וקצב צמיחה עגום של 0.4% בשנת 2023. אחד הגורמים לכך הוא המדיניות המוניטרית של הפד עצמו; לפי התחזית, במהלך השנה הקרובה שיעור הריבית צפוי להישאר על רמה גבוהה של 5.1%.  

התחזית צופה שיפור בשיעור האינפלציה ובקצב הצמיחה ב-2024 וב-2025, לצד הפחתת שיעור הריבית. לעומת זאת, שיעור האבטלה צפוי להתייצב על 4.6%, גבוה בנקודת האחוז בהשוואה למצבו הנוכחי, שמשמעה תוספת של כמיליון וחצי מובטלים.  

בהודעה שפרסמה מועצת הנגידים נכתב: "המדדים האחרונים מצביעים על צמיחה מתונה בהוצאה ובייצור. הגדילה בכמות המשרות האיצה בחודשים האחרונים ושומרת על קצב יציב; שיעור האבטלה נותר נמוך. שיעור האינפלציה נשאר גבוה". עוד נכתב כי מערכת הבנקאות "איתנה", ושההתפתחויות האחרונות "יובילו ככל הנראה לתנאיי אשראי קשים יותר למשקי בית ועסקים". 

בכיר הפד מייקל באר עדכן שהבנק המרכזי מנהל תחקיר בנוגע להתנהלותו במקרה בנק סיליקון ואלי, שנסגר החודש על ידי הרגולטור האמריקאי לאחר שספג הפסדים גדולים וצניחת ערך.

במקביל, סנטורים משתי המפלגות הגדולות, ריק סקוט מהמפלגה הרפובליקנית ואליזבת’ וורן מהמפלגה הדמוקרטית, הציגו חוק חדש שיחליף את מערכת התחקירים הפנימית של הפדרל ריזרב במערכת שתמונה על ידי הנשיא.   

בהמשך הסבירה המועצה שהיא מבקשת להשיג את שיעור התעסוקה המקסימלי שעקבי עם יעד האינפלציה של 2%. למעשה, רמזה המועצה שכדי שהעלאות הריבית ייפסקו, שיעור האבטלה צריך לעלות.  

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website