בצל הקורונה: שפל חסר תקדים בעסקאות הנדל”ן בחודש אפריל

בחודש אפריל נרשם שפל חסר תקדים במספר העסקאות בשוק הנדל"ן – כך פרסם היום (חמישי) משרד האוצר. בצל משבר הקורונה והסגר, התקיימו 2.1 אלף עסקאות בלבד בשוק הנדל"ן, המספר הנמוך ביותר בעשרים השנים האחרונות – מאז התחיל התיעוד. בהשוואה לאפריל אשתקד ירד מספר העסקאות בשיעור חד של 74%.

את הירידה הוביל פלח השוק של הדירות החדשות, בו נרשמה ירידה של 79% בהשוואה לאפריל שנה שערה. 575 דירות בלבד נמכרו בחודש זה. רכישות המשקיעים הסתכמו ב-245 דירות, ירידה של 76%.

רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בחודש אפריל ב-965 דירות בלבד (כולל "מחיר למשתכן"), ירידה של 77% בהשוואה לאפריל אשתקד. סך הדירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן" בחודש אפריל עמד על 190 דירות בלבד, ירידה של 82% בהשוואה לאפריל אשתקד והרמה הנמוכה ביותר של מכירות אלו מאז נובמבר 2016, השנה הראשונה ליישום תכנית זו.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

נתונים ראשוניים לחודש מאי – בו כבר הוסרו רוב מרכיבי הסגר – מצביעים על התאוששות במספר העסקאות בהשוואה לחודש אפריל, אבל עדיין מבטאים ירידה חדה בהשוואה לתקופה שלפני משבר הקורונה.

מכירות הקבלנים בחודש אפריל הסתכמו ברמת שפל של 575 דירות בלבד, הרמה הנמוכה ביותר במכירות הקבלנים לפחות מאז תחילת שנות האלפיים. בפילוח גיאוגרפי נמצא כי הירידה החדה במכירות הקבלנים בשוק החופשי הקיפה את כל האזורים, כאשר אזור ת"א רשם את שיעור הירידה החד ביותר- 86%, בהשוואה לאפריל אשתקד. סה"כ נמכרו בחודש אפריל באזור ת"א (הכולל גם את בת-ים) עשרים דירות חדשות בלבד.

הירידה החדה במכירות הקבלנים באה לידי ביטוי בתזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות חדשות והוא עמד באפריל עלרמת שפל של כ-1  מיליארד ש"ח ש"ח בלבד, ירידה ריאלית של 80% בהשוואה לאפריל אשתקד, בהמשך לירידה של 30% בחודש מרץ (בהשוואה למקביל לו אשתקד). סך תזרים המזומנים של הקבלנים בחודשים מרץ-אפריל האחרונים גם יחד נמוך אף מהרמה החודשית של תזרים זה בתקופה המקבילה אשתקד.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website