בקרוב כולנו נדורג: בנק ישראל מכין אותנו למהפכת האשראי האישי

בנק ישראל השיק הבוקר (שלישי) את הקמפיין הציבורי לקראת הכניסה לתוקף של מערכת נתוני האשראי האישי, שיעלה לאוויר ב-12 באפריל. הבנק השיק את האתר לצרכנים ובו הסברים על אופן  השימוש במערכת וסרטוני הסבר.

האתר מכיל את הפלטפורמה דרכה יתאפשר לבקש את נתוני האשראי האישיים לאחר שהמערכת תעלה לאוויר. כמו כן, האתר מאפשר ללקוחות לבקש את סיום איסוף הנתונים עליהם, ובקשת מידע לגבי זכויותיהם.

המאגר מוקם לקראת יישום אחת הרפורמות הדרמטיות ביותר בשוק האשראי בשנים האחרונות – דירוג אשראי אישי. מדובר בשינוי בעל משמעויות כלכליות וחברתיות מרחיקות לכת. החל מתחילת השנה הבאה, יחל לפעול מאגר נתוני האשראי בישראל, באמצעותו יינתן לכל אחד מאיתנו "ציון" פיננסי, שיראה את אמינותינו, או חוסר אמינותינו, בנוגע להחזר חובות. אותו דירוג יהיה אישי לחלוטין, ילווה אותנו לכל מקום אליו נפנה לצורך הלוואה, ויהיה בעצם גורם המשמעותי ביותר בקביעת הריבית אותה נידרש לשלם. המערכת מורכבת אך בשורה התחתונה – בקרוב תקבלו דירוג.

בקרוב כולנו נדורג (גרפיקה: אידאה).

על פי "חוק נתוני אשראי" שעבר בכנסת בשנת 2016, בנק ישראל יקים מאגר שירכז את נתוני האשראי של כל אזרחי מדינת ישראל. נתוני האשראי כוללים מגוון של נתונים שנוגעים במידת ה"אמינות" הפיננסית של אזרחי ישראל, וביניהם איחורים בהחזרי חובות, צ’קים חוזרים, היקף הלוואות וגיהוץ בכרטיס אשראי ועוד.

על פי החוק, חברות דירוג פרטיות יוכלו לרכוש את אותו המידע, ולייצר על בסיסו דירוג אשראי אישי, שאיתו יוכלו נותני הלוואות לבחון את הסיכון אותו הם נוטלים בהלוואה, ולקבוע על בסיסו את רמת הריבית.

צוריאל תמם, הממונה על שיתוף נתוני האשראי בבנק ישראל ומי שפיקח על הקמת המערכת אמר כי "אנו צופים כי בתוך פרק זמן קצר, עם סיום ההיערכות של הגורמים השונים לפעילות עם המערכת החדשה, מערכת נתוני אשראי תגביר את התחרות בתחום האשראי ויהיה בכוחה לשנות באופן משמעותי את כללי המשחק בשוק האשראי הקמעונאי. המערכת תאפשר ללקוחות לקבל הצעות ערך משתלמות יותר והם יוכלו לנהל את צעדיהם בצורה מושכלת ולהגדיל את כוח המיקוח שלהם מול מלווים שונים בבואם לקחת אשראי".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website