בריטניה: הבנק המרכזי שוקל ריבית שלילית ב-2021, במטרה לעודד הלוואות לציבור

הבנק המרכזי של בריטניה עשוי להוריד את הריבית על פקדונות הבנקים המרכזיים מתחת לאפס, כך עולה מסיכום הדיון האחרון בועדה המוניטרית של הבנק שהתקיים ביום חמישי האחרון.

חברי הועדה קראו "לבדוק את האפשרות החוקית" לבצע את המהלך הלא שגרתי בשנת 2021, אם המשק לא יראה סימנים של התאוששות עד אז.

הפרסום הוביל לטלטלה בשוקים הפיננסיים בבריטניה, ולירידה חדה בערך הפאונד הבריטי.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לריבית שלילית אין השפעה ישירה על הריבית שמשלמים בעלי עסקים או צרכנים פרטיים במשק. עם זאת, מטרת הצעד החריג היא להגדיל את היקף ההלוואות במשק ולתמרץ את הבנקים להלוות כספים לציבור, גם בתשואות נמוכות, במקום לשמור סכומים גדולים של כסף בפקדונות בבנק המרכזי.

ריביות שליליות הן כלי יוצא דופן של בנקים מרכזיים, ונעשה בו שימוש עד היום במספר מוגבל של מקרים. משמעות הצעד היא שהבנק המרכזי יפסיק לשלם לבנקים מסחריים ריבית על פקדונות השמורים אצלו, ויגבה מהם תשלום על הפקדון. נכון להיום עומדת ריבית הבנק המרכזי של בריטניה על 0.1%, כך שהורדה נוספת בריבית משמעה ריבית שלילית.

מסיכומי הדיון עולה שהבנק המרכזי של בריטניה מנסה למצוא דרכי התמודדות עם המשבר "לאור הירידה בריביות ברחבי העולם בשנים האחרונות", שהובילה לכך שבריטניה נכנסה למשבר הקורונה כבר עם ריבית נמוכה במיוחד.

אם הבנק המרכזי של בריטניה אכן יוריד את הריביות מתחת לאפס הוא יצטרף בכך לבנק המרכזי האירופי, שנקט במדיניות דומה כבר בתחילת המשבר.

במקביל, לאור המשך הפגיעה במשק הבריטי, השחקנים בשוק הבריטי מעריכים כי הבנק המרכזי ימשיך להרחיב את תכנית רכישות אגרות החוב הממשלתיות, ההרחבה הכמותית, ב-75 מיליארד פאונד נוספים. זאת בנוסף לתוספת 300 מיליארד פאונד עליה הוחלט כבר בחודש מרץ. בסך הכל עומדת תכנית רכישת אגרות החוב הממשלתיות של הבנק המרכזי של בריטניה על 745 מיליארד פאונד.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website