בריטניה: מרחב פעולה ותגובה גדול לממשלה – בלי מספר סופי

בריטניה פיתחה דגם התנהלות דינמי במיוחד: במקום להכריז על גודל החבילה כמו ישראל ויתר מדינות אירופה, קיבלה הממשלה מעין צ’ק פתוח להתנהלות מול משבר הקורונה. ממשלת בריטניה קיבלה חופש פעולה עם תקרת הוצאה גבוהה, שיכולה להתרחב בהתאם לצורך. בכך בריטניה מציגה דגם חלופי להתמודדות עם המשבר: התחייבות לסיוע ליחידים ולעסקים, ולא למספרים ולכללים פיסקלים.

בזמן שבישראל נאבקים על כל שקל שיצא במסגרת תכנית הסיוע להתמודדות עם משבר הקורונה,החליטו לשים את הצלת המשק בעדיפות עליונה, ורק לאחריה את הגירעון הממשלתי. בשונה מישראל – המתנהלת בתוך המסגרת הלוחצת שהוכרזה לתכנית הסיוע, בבריטניה החליטו שלא להתחייב למספרים אלא לסיוע עצמו.

השורה התחתונה: הנקודה היא בדיוק זו – אין שורה תחתונה מבחינת מספר. בריטניה התחייבה לפצות בעלי עסקים ועובדים באופן שוטף, כמה שיידרש וכל עוד ממשיך להתרחש משבר הקורונה. בבריטניה ישנה קרן חירום שמאפשרת לממשלה להגדיל את הוצאותיה באופן אוטומטי וללא צורך באישור הפרלמנט בזמן משבר. אלא שבזמנים רגילים, לממשלה מותר להשתמש רק ב-2% מאותה הקרן. בשבוע שעבר הפרלמנט הבריטי אישר לממשלה להשתמש בלא פחות מ-50% מאותה הקרן – 266 מיליארד פאונד, ללא צורך בפרוצדורה נוספת. גם את התקרה הזו ניתן להרחיב ככל שנדרש. לכן, הממשלה הבריטית לא מחוייבת לסכום הוצאה מסויים, אלא לפיצוי שוטף ככל שידרש.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

תנאי הפתיחה: בריטניה היא מדינה גדולה, הכלכלה השנייה בגודלה באירופה. חיים בה כ-67 מיליון בני אדם, ועל פי קרן המטבע הבינלאומית התמ"ג שלה שווה לכ-2.7 טריליון דולר. הנגיף הכה בבריטניה בצורה קשה, וביקורת רבה נמתחה על דחיית הסגר במדינה לתקופה ממושכת יחסית.

דבר ההנהגה: ראש הממשלה בוריס ג’ונסון, שבעצמו חולה בקורונה ונמצא בבידוד, אמר "אנחנו חייבים להתנהג כמו ממשלה בזמן מלחמה. אנחנו חייבים לתמוך במיליוני עסקים ועשרות מיליוני אזרחים בחודשים הקרובים". שר האוצר הבריטי רישי סונאק אמר שבריטניה "תעשה כל מה שרק יידרש" כדי לתמוך במשק ולמנוע עד כמה שניתן פגיעה במשק.

לטובת השכירים והמובטלים: הצעדים הבריטיים מתמקדים בסיוע לעסקים, במטרה לעודד אותם להמשיך להעסיק את עובדיהם גם בזמן המשבר. במילים אחרות, להקפיא עד כמה שאפשר את המשק על חשבון המדינה, עד לסיום המשבר.

כדי לעשות את זה, הממשלה התחייבה לפצות את המעסיקים על 80% משכר העובדים שלהם, כל עוד הם ממשיכים להעסיק אותם גם בזמן הסגר. המטרה מאחורי המהלך הוא לדאוג לזה שכמה שיותר מהעובדים ימשיכו להיות בטוחים במקום עבודתם גם אחרי המשבר הבריאותי, דבר שיקצר משמעותית את תקופת ההתאוששות.

הממשלה גם הגבירה באופן משמעותי את דמי האבטלה למי שבכל זאת איבד את מקום עבודתו. עצמאים יקבלו מענקים מיוחדים, שיעמדו על 80% מהמחזור שלהם בשנה הקודמת. מדובר בקצבה שניתנת לכל העצמאים, ללא הצורך להוכיח פגיעה בעקבות התפרצות הקורונה.

סיוע ישיר לעסקים: הממשלה תוותר על תשלומי מיסי ארנונה לשנת 2020, ותציע מענקים לעסקים קטנים.

צעדים תזרימיים: בנוסף לצעדים אלו, הממשלה תציע ערבויות על הלוואות ללא הגבלה, בהתאם לתבחינים שנקבעו.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website