בשל ההחלטה לסגור את נתב”ג: נדחתה עלייתם 330 עולים מאתיופיה

330 עולות ועולים, בהם ילדים ומבוגרים, אמורים היו להצטרף ביום שישי הקרוב ל-1,263 שהגיעו בחודשיים האחרונים ממחנות הממתינים באדיס אבבה וגונדר שבאתיופיה, במסגרת מבצע ‘צור ישראל’. אולם, בשל מהלך סגירת השמיים בנתב"ג, יתכן ועלייתם תידחה. בימים האחרונים פועלת שרת העלייה והקליטה פנינה תמו-שטה בכדי להחריג את עלייתם, אך בינתיים מאמצים אלו לא נשאו פרי.

במסגרת החלטת הממשלה (429) על מבצע ‘צור ישראל’ אמורים להגיע 2,000 עולות ועולים אשר עומדים בקריטריונים מהמחנות באתיופיה, עד סוף ינואר. נראה כי גם ללא העיכוב האפשרי בהגעת המטוס השישי, החלטת הממשלה לא תתמלא עד סוף ינואר.

נשים הממתינות לעלייה באתיופיה, בהפגנה בבית הכנסת באדיס אבבה 19 בנובמבר 2018 (צילום: מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה)

נציין, כי במסגרת החלטת הממשלה 716 משנת 2015, אמורים היו לעלות לישראל עד סוף שנת 2020 כל הממתינים במחנות. לאחר השלמתו של ‘צור ישראל’ יישארו עוד כ-7 אלפים במחנות בגונדר ואדיס אבבה, המשוועים לעלות לישראל ואשר לרובם קרובים כאן, אך עתידם לא ידוע.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה שיגר מכתב דחוף בנושא לראש הממשלה, "אנו מבינים את הצורך הדחוף להילחם בנגיף", כתבו, "אך אסור לנו לשכוח את הערכים שעליהם מושתת המדינה – דאגה לכל יהודי, באשר הוא. גם בימיה הראשונים של המדינה, כאשר מצבה הכלכלי של המדינה היה בכי רע, לא עצרו את העלייה. בעקבות המשבר הכלכלי שיצר וירוס הקורונה והקונפליקט בצפון המדינה, המצב הפוליטי והכלכלי באתיופיה נפיץ".

עולים מאתיופיה נוחתים בישראל, במסגרת במבצע "צור ישראל" (צילום: מירים אלסטר/פלאש90)

במטה מדגישים במכתב שתי עובדות שחשוב להתעכב עליהן, הראשונה היא שהתחלואה באתיופיה נמוכה מאוד, בעשרות מונים פחות מישראל. היום ממוקמת אתיופיה במקום ה – 72 בעולם, לעומת ישראל הממוקמת ב-28 בעולם. בנוסף, כל העולים במבצע ‘צור ישראל’ נכנסים לבידוד של שבועיים באכסניה, הרבה לפני שחלה חובת בידוד על כל מי שנכנס לארץ. שתי העובדות האלו אמורות להניח את דעתם של מקבלי ההחלטות באשר לעלייה הזו.

"כל עיכוב של העלייה מסכן את חייהם של העולים, העלו אותם עכשיו – לפני שיהיה מאוחר מדי!", דורשים במטה.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website