בשל החלשת מערכי בריאות הציבור המוכנות של ישראל לנגיף הקורונה נפגעה

שאלות קשות על המוכנות והיכולת של מדינת ישראל להתמודד עם נגיף הקורונה החדש עלו בשיחה שקיים המכון לאיכות ברפואה אתמול (ראשון) ברמת גן. ד"ר חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, הזהיר כי מערכת בריאות הציבור בארץ נמצאת במשבר והמשיך ושאל "גם אם יהיה חיסון לנגיף, מי יחסן?" הסתדרות הרופאים הקימו במהלך הכנס אתמול צוות של מומחים במחלות זיהומיות שיגבש תכנית להתמודדות עם המחלה דרך כלים של בריאות הציבור, שתשלח למשרד הבריאות שבוע הבא.

לוין ציין את הידרדרות שירותי אחיות בתי הספר וצוותי טיפות החלב, כשירותים ש"נמצאים בחזית המאבק נגד מחלות מדבקות". עם קיצוץ התקציבים והפרטת השירותים של בריאות הציבור, לוין טען שלא יהיה מי שימסור מידע אמין, ילמד היגיינה בסיסית למניעת הידבקות, יזהה אנשים חולים וישלח אותם לבדיקה. לדבריו, בהיעדר המערך הזה גם לא יהיה מי שיחסן את הקהילה כשכבר יהיה חיסון. החלשת שירותי שירותי בריאות הציבור תקשה על ההתמודדות עם האתגר שמגפת הקורונה תציב. "אין פתרונות קסם", הוא אומר.

במהלך הקנס עלו עוד אזהרות לגבי מוכנותה של המדינה. ד"ר יאן מסקין, רופא משפחה ומומחה למחלות זיהומיות, טוען כי "אם כל מי שיידבק בקורונה יגיעו לבית החולים להיבדק, מערכת הבריאות לא תשרוד". לדבריו בבתי החולים יש מקום מוגבל באשפוז בבידוד אוויר ובמרפאות אין מספיק ציוד מגן לרופאים. מסקין הציע שיוקם מתחם מאוורר ענק שיתפקד כמוקד בדיקה לאנשים שחשודים בהידבקות בנגיף אבל חולים רק ברמה קלה ולא צריכים אשפוז.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

Leave a Reply

Name *
Email *
Website