בשל נגיף הקורונה: עובדי בניין סינים יישארו בארץ – במקום הבאת חדשים

בעקבות התפרצות נגיף הקורונה בסין שיצר קושי ביציאה מסין וביטול טיסות ממנה – הממשלה תחליט להאריך את שהותם של עובדי בניין מסין הנמצאים בישראל עד למאי 2020 ולהגדיל את מכסת העובדים הזרים לענף הבניין ב-500 עובדים נוספים.

החלטת הממשלה מס’ 4618 שעניינה "עובדים זרים בענף הבנייה" התקבלה ב-30 ביוני 2019 במטרה לתת מענה לעיכוב שנוצר בתחלופת עובדים זרים בענף הבניין השוהים בארץ מזה מספר שנים בעובדים זרים חדשים. ב-2017 חתמה ישראל על הסכם בילטראלי עם ממשלת סין לצורך הבאת פועלי בניין לישראל ועד יוני 2019 נחתו בישראל כ-5,500 פועלים במסגרת ההסכם. בדצמבר 2019 נערך בסין סבב מיונים מקצועיים למועמדים לעבודה בישראל מכוח ההסכם, אותו עברו בהצלחה כ-1,000 עובדים נוספים, שהיו צפויים להגיע לישראל באופן מדורג, החל מפברואר 2020. בהתאם לכך, החלטה 4618 האריכה את תקופת העסקתם של עובדי הבניין הוותיקים עד ליום האחרון של 2019 כך שתתאפשר כניסת העובדים החדשים במקביל ליציאת הוותיקים.

עובדים סינים לצד מכונת החפירה של מנהרת הרכבת הקלה בת"א (צילום: דבר).

עקב התפרצות נגיף הקורונה בסין, הורה המנהל הכללי של משרד הבריאות למנהל רשות האוכלוסין וההגירה למנוע כניסה של בני אדם שאינם אזרחי או תושבי ישראל ששהו בסין ב-14 הימים טרם הגעתם לישראל. בעקבות זאת התקבל תיקון להחלטה והממשלה אישרה עיכוב של חמישה חודשים בתחלופת העובדים, שאמורה הייתה להתרחש בתחילת ינואר, והאריכה את מועד התחלופה עד לסוף מאי ובנוסף קבעה כי המכסה המרבית לעובדים זרים לענף הבניין תגדל עד אז ב-500 עובדים נוספים. בהחלטה נטען כי הגדלת המכסה נדרשת על מנת לאפשר את כניסתם לישראל של העובדים הזרים החדשים הצפויים להגיע לישראל עד מאי 2020, וזאת ללא תלות ביציאתם של העובדים הזרים הוותיקים, שכאמור מתעכבת בשל התפרצות המגיפה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

Leave a Reply

Name *
Email *
Website