בתגובה לפיטורים ופגיעה בשכר: עובדי אסם חסמו את שערי המרכז הלוגיסטי בשוהם

עובדי קבוצת אסם המאוגדים בהסתדרות החלו לנקוט הבוקר (רביעי) בצעדים ארגוניים, על רקע כוונות החברה "לבצע שינויים מרחיקי לכת בתנאי העסקתם, לרבות פיטורים המוניים ושינויים מבניים משמעותיים", כך לדברי ההסתדרות. העובדים חסמו למשך מספר שעות כניסה ויציאה של משאיות הפצה במרכז החלוקה המרכזי של החברה בשוהם, ובכוונתם להחריף בקרוב את צעדיהם אם הנהלת אסם לא תחזור בה מהתנהלותה. בינואר 2017, לאחר המיזוג בין אסם ונסטלה, חתמו 3,750 עובדות ועובדי אסם על הסכם קיבוצי.

יו"ר הוועד המרכזי של אסם סחר, שלומי אביב מסר: "אסם לקחה על עצמה להרזות את החברה על חשבון העובדים. אנו דורשים מההנהלה לחזור בה מהצעותיה ומדרישתה לפיטורים. לעובדי אסם המסורים מגיע אופק תעסוקתי כפי שהיה עד עתה, מדובר בעובדים מבוגרים שחלקם בוותק של 20-30 שנה ונותנים את כל כולם לחברה. אנו בעד הידברות ומוכנים לנהל מו"מ אך לא נקבל צעדים חד-צדדיים שיפגעו בעובדים ובזכויותיהם".

עובדי אסם חסמו הבוקר את שערי המרכז הלוגיסטי בשוהם (צילום: דוברות ההסתדרות)

בחודשים האחרונים נודע לנציגות העובדים כי הנהלת אסם מתכוונת לבצע שינויים ארגוניים, במסגרתם יוצאו הסדרנים שלה מרשתות השיווק, תמורת מימון עלות סידור מוצריה. לאחרונה כבר פוטרו כ-70 סדרניות והחשש הוא שיבוצעו פיטורים המוניים נוספים בסקטור זה שמונה כ-800 עובדות שפרנסתן ועתידן התעסוקתי ייפגעו אנושות כתוצאה מהמהלך.

בנוסף לכך, טוענים בהסתדרות, רשתות השיווק הגדולות החלו להציע לקמעונאים, באמצעות מחסני שיווק ייעודיים, סחורה של אסם במחירים נמוכים משמעותית מהמחירים אותם מסוגלים סוכני המכירות של אסם מציעים. המשמעות היא חוסר תחרות הוגנת ופגיעה קשה בשכר העובדים, המתבסס על מכירותיהם בפועל.

עובדי אסם חסמו הבוקר את שערי המרכז הלוגיסטי בשוהם (צילום: דוברות ההסתדרות)

 

מ"מ יו"ר איגוד עובדי המזון, אליעזר בלו, מסר: "הצורך בשינויים בשוק המזון מובן, אך התנהלותה החד-צדדית של אסם לא מתקבלת על הדעת. על הפרק עומדים פיטורים כשכבר עכשיו ישנה פגיעה קשה בשכר העובדים ובזכותם להתאגד כדי להיאבק על פרנסתם. אני קורא להנהלת אסם לעבוד מולנו בהקדם בשיתוף פעולה אחרת הצעדים יוחרפו".

מחברת אסם נמסר: "אין שום סיבה לצעדים אירגוניים ושיבוש העבודה שנוקטים חלק מעובדי הסחר. אסם הבהירה בדיאלוג פתוח ושקוף שלא מתוכננים שינויים ארגוניים בשוק הפרטי או במערך הסדרניות והנציגות. נהפוך הוא, החברה נמצאת בתהליכי גידול והרחבה. בימים אלה אנו עמלים על גיוס כ-150 עובדים לתפקידים שונים בקבוצת אסם וצופים גידול גם במספר הסדרניות בחטיבת הסחר.

במענה לשינויים בשוק המאורגן הוחלט על שינוי מינורי ביותר בסקטור מנהלי המכירות האזוריים המונה 35 מנהלים בלבד, מתוך 1,100 עובדי חטיבת הסחר. מרבית המנהלים יישארו בתפקידם וחלק קטן ישובצו בתפקידים אחרים בחטיבת הסחר ויוכלו לרכוש מיומנויות עדכניות. לגבי המנהלים הבודדים להם לא יימצא תפקיד בפעילות הסחר, נעשה ככל הניתן על מנת למצוא תפקיד בכלל קבוצת אסם. אם יהיו מנהלים בודדים שלא ימצא להם תפקיד מתאים, נדאג להם במסגרת הסכם פרישה הוגן.

הוועד נוקט בצעד קיצוני ומיותר שאינו עולה בקנה אחד עם השינוי המזערי שבו מדובר ועם המסורת והמחויבות של אסם לפעול לטובת העובדים תוך יצירת תנאי העסקה הוגנים וביטחון תעסוקתי."

Leave a Reply

Name *
Email *
Website