בתזמון קריטי: חברת החשמל תפוצה ב-465 מיליון שקלים

חברת החשמל תקבל פיצוי הגובה 465 מיליון שקלים מידי קרטל החברות אלסטום, סימנס ו-ABB, בגין תיאום מכרזים ביניהן. התזמון – ימים ספורים לפני ההחלטה הסופית של רשות החשמל לגבי ייקור תעריף החשמל. במשרד האוצר צפויים לדרוש מרשות החשמל להתחשב בהכנסות אלו כבר כעת, חודשים לפני שיתקבלו, בכדי למתן את העלייה המתוכננת בתעריף החשמל בינואר 2019, שעוררה מחאה חברתית עזה.

בדיון שנערך בבית משפט המחוזי מרכז בלוד דיון בו הורה לצדדים סגן הנשיא, השופט יעקב שיינמן, להגיש את הפשרה לעיונו עוד השבוע. אם תאושר, שלוש החברות צפויות לשלם את הפיצוי הגבוה במהלך שנת 2019, במקום להגיע לפסיקה בתביעה של חברת החשמל, שתבעה 3.7 מיליארד שקל.

הקרטל בישראל, היווה חלק מקרטל חברות עולמי גדול יותר, שבגינו הן נקנסו ב-750 מיליון אירו. במסגרת הקרטל, החברות הסכימו ביניהן לחלק את השווקים בעולם ובכך הבטיחו לעצמן זכיות נוחות יותר במכרזים, בעלויות גבוהות יותר למזמינים.

לפי רשות החשמל, עלייה בהוצאות הייצור של 1.6 מיליארד שקלים, משמעותה עלייה ממוצעת של 7.3% בתעריף לצרכן. באוצר פעלו לקזז סכום זה באמצעות וויתור על הכנסות ממסים על פחם. גם ההכנסה העתידית הזו, הצפויה במהלך 2019, יכולה לשמש את האוצר כטיעון להפחתה נוספת, ואולי בכך להפחית את ההתייקרות לכיוון של 4%-3% בלבד. עד כה, אף גורם רשמי במדינה לא הודיע על תמיכה במאמצי חברת החשמל לפתוח את חוזה הגז לפני זמנו המיועד (2021), בכדי להפחית את מחיר הגז ואיתו גם את מחיר החשמל.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website