גבעת ההון אינה עונה

ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים ("ועדת פישמן"), בראשות חבר הכנסת איתן כבל, התכנסה היום (ראשון) לשתי ישיבות שימוע בהן נבחנו התנהלות הבנק הבינלאומי ובנק דיסקונט בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים. כבל פתח את הישיבה וביקש "לעשות כל מאמץ לא לספר לנו על נפלאות העתיד וההווה, אלא להבהיר מה נעשה מ-2003 ועד היום".

איתן כבל, יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית במתן אשראי ללווים גדולים (דוברות הכנסת, נועם רבקין פנטון)

יו"ר דירקטוריון הבנק הבינלאומי, אירית איזקסון, פתחה ואמרה כי הם מכבדים מאוד את הוועדה, "ובאנו מתוך רצון לשתף פעולה, תחת המגבלות המוטלות עלינו". כמו שאר נציגי הבנקים שהופיעו עד כה מול הוועדה, המנכ"לית סמדר ברבר צדיק אמרה כי חל שינוי בתיק האשראי של הבנק. היא הציגה נתונים לפיהם ב-2002 70% מהאשראי של הבנק ניתן ללווים עסקיים גדולים וב-2018 ירד השיעור ל-21%. לדבריה "שיעור ההפרשה לאשראי עסקי גדול הוא אפסי לפחות בשמונה השנים האחרונות ונמוך בהשוואה ליתר הבנקים במערכת. מסוף 2003 יש ירידה חדה באשראי הבעייתי".

מנכ"לית הבנק הבילאומי סמדר ברבר צדיק (משמאל), ויו"ר דירקטוריון הבנק  אירית איזקסון (יצחק ההרי, דוברות הכנסת)

חברי הוועדה השמיעו למנכ"לית את ההקלטות מהשיחות שקדמו למתן האשראי לאיתי שטרום בפרשת הרצת המניות של חברת אי.די.בי, המעלות כי האשראי ניתן ללא ביטחונות ובאמצעות שימוש ב"חלונות הגבוהים" אחרי שבצרי אומר שהוא לא מכיר את שטרום. בתגובה אמרה ברבר צדיק כי "לבנק יש מדיניות אשראי" וכי הסיכון נלקח בחשבון.

לאחר מכן קיימה הוועדה ישיבה עם ראשי דיסקונט. היו"ר, יוסי בכר, פתח ואמר כי אין מצב בו הבנק מעניק אשראי שלא על בסיס קריטריונים אוביקטיביים של זהירות ושמרנות. המנכ"לית לילך אשר טופילסקי הוסיפה כי "דיסקונט פועל לפי מדיניות אשראי ברורה שמתעדכנת ונבחנת בעקביות. המדיניות תואמת את תיאבון הסיכון שמכתיב לנו הדירקטוריון. גורם אחד לא יכול להחליט ולאשר אשראי לבדו. כל אשראי מעל מיליון שקל דרוש אישור שני גורמים". כאשר נשאלה על ידי חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) על האשראי בסךף 352 מיליון שקלים שניתן לאליעזר פישמן בפרשת הלירה הטורקית בה הפסיד כמות גדולה של הון, סירבה להתייחס למקרה הספציפי בטענה שמדובר בחסיון לקוח.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website