גוגל פיטרה ארבעה מעובדיה שהיו מעורבים בניסיונות ליצור ועד עובדים בחברה

גוגל פיטרה בתחילת השבוע ארבעה מעובדיה בארה"ב לאחר שניסו להקים ועד עובדים בחברה, כך דווח בערוץ בלומברג ובניו-יורק טיימס. ארבעת המפוטרים היו פעילים בקבוצת העובדים שהפגינה ב-22 בנובמבר נגד הפיטורים האחרונים בחברה, והם מוכרים כפעילים למען התארגנות עובדים בגוגל. לפיכך, גוגל מואשמת בחבלה מכוונת בהתאגדות עובדיה.

גוגל שלחה מייל פנימי, שהגיע לידי מגזין בלומברג והניו-יורק טיימס, אשר פנה לכל העובדים, ובו אישרה כי אכן פיטרה את ארבעת המועסקים, אך עשתה זאת בגין "הפרות ברורות וחוזרות ונשנות של מדיניות אבטחת המידע שלנו".  במייל, שכותרתו הייתה "אבטחת הנתונים שלנו", טענה גוגל כי אותם עובדים "היו מעורבים בחיפושים שיטתיים אחר חומרים ועבודה של עובדים אחרים", פעולות שנמשכו, לטענת הענקית, גם לאחר אזהרות, ושהסתיימו בכך שהארבעה הדליפו חלק מהמידע הזה אל מחוץ לחברה.

עובדי גוגל עוזבים את המטה המרכזי של החברה בעיירה מאונטיין ויו בקליפורניה, לאחר שמספר עובדים יצאו ממשרדם במחאה על טיפול לקוי של החברה לטענתם בתלונות של עובדים על התנהגות מינית בלתי הולמת של מנהלים בחברה, 1 בנובמבר 2018 (AP Photo/Noah Berger)

הקבוצה שאחראית על איגוד העובדים בגוגל, המכונה Google Walkout, טוענת כי ארבעת העובדים פוטרו בשל הפעילות שלהם להתארגנות העובדים, ובשל דרישתם להטיב את תנאי ההעסקה של עובדי גוגל. קואליציית עובדי ההיי-טק, ה-TWC) The Tech Workers Coalition) צייצה בנדון: "גוגל פיטרה את ארבעת ה"תנקסגיבינג" (כינוים של המוחים שמחו בחג ההודיה א.ל) בגלל התארגנות בעבודה. אנו קוראים: 1. לאחרים להציע עבודות לארבעה. 2. לאלה שנותרו בגוגל, להשמיע את קולם נגד המעשה הדרקוני הזה. זה נועד להפחיד עובדים, אל תתנו לזה".

Google fired the Thanksgiving Four for organizing at work.

We're calling on:

1. Others to offer jobs to the Thanksgiving Four
2. Those remaining @Google to speak out against this draconian act. This is meant to scare workers, don't let it. https://t.co/4vN9x1xMTa

— Tech Workers Coalition (@techworkersco) November 25, 2019

בספטמבר הגיעה גוגל – שפעם נחשבה כמקום המושלם להיות מועסקים בו – להסדר עם מועצת יחסי העבודה הארצית, ה-NLRB, שדרשה ממנה להבהיר כי המדיניות שלה "אינה מונעת מעובדים לדון בסוגיות במקום העבודה", אולם בתחילת החודש הודיעה גוגל על כוונתה לשכור את שירותיה של חברת הייעוץ IRI Consultants, זאת כחלק ממדיניות הפגיעה בניסיון ההתאגדות של עובדי החברה. חברת הייעוץ מתהדרת בהצלחה בניהול מספר מאבקים של הנהלות נגד ניסיון ההתאגדות של עובדיהן.

עובדי גוגל אוחזים שלטים במהלך יציאה מחאתית ממקום העבודה בכיכר הארי ברידג’ס בסן פרנסיסקו, במחאה על טיפול לקוי לטענתם בתלונות עובדים על התנהגות מינית בלתי הולמת כנגד מנהלים בחברה, 1 בנובמבר 2018. (AP Photo/Eric Risberg)

בחודש שעבר נחשף כי עובדי החברה האשימו את ההנהלה בכך שפיתחה כלי מעקב אחר ניסיונות ההתארגנות של עובדיה. לטענת העובדים, ההנהלה פיתחה והתקינה תוסף לדפדפן של גוגל, שעוקב אחר שימוש העובדים באינטרנט ומנתר ניסיונות לארגן מחאת עובדים, או התאגדות לצורך העלאת תנאים. התוסף מתריע להנהלה על כל ישיבה בהשתתפות יותר מ-100 עובדים, בניסיון לעקוב אחרי ניסיונות ההתארגנות. על פי מספר טענות שהועלו לאחרונה על ידי עובדים שביקשו להישאר אנונימיים, המהלך נעשה בתיאום ובייעוץ של חברת IRI.

לאחרונה עובדי גוגל בציריך מחו נגד ניסיונות ההנהלה למנוע התארגנות עובדים, ודרשו הקמת ועד על אף ניסיונות ההנהלה למנוע זאת מהם. על פי עובדי החברה, ההנהלה מקיימת באופן מתמשך מאמצים למנוע התארגנות במשרדי גוגל בשווייץ. בחודש שעבר החליטו עובדי קבלן של גוגל בפיטסבורג להצטרף לאיגוד עובדי הפלדה האמריקאי.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website