גיוס כללי בכנסת

שבוע לאחר התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן ופרישת מפלגתו ישראל ביתנו, ניצבת היום (רביעי) הקואליציה הצרה של 61 ח"כ בפני מבחנים ראשונים, בדמות הצעת חוק לפיזור הכנסת וכן הצעת חוק המתירה תחבורה ציבורית מצומצמת בשבת. גם אם יעברו החוקים בקריאה טרומית אין לכך משמעות רבה, מלבד הצגת הקואליציה באור מביך, והעלאת ספקות על יכולתה להמשיך ולתפקד.

הכנסת תצביע בקריאה טרומית על ארבע הצעות חוק שאוחדו לפיזור הכנסת. את הצעות החוק הגישו יש עתיד, ישראל ביתנו, המחנה הציוני ומרצ. גם אם יאושרו ההצבעות אין לכך משמעות, מאחר והן נדרשות לעבור עוד 3 קריאות עד שיאושרו סופית. עם זאת, הדבר עלול להסב מבוכה רכב לקואליציה, ולהטיל ספק בעצם יכולתה לתפקד ולהעביר חוקים עם רוב דחוק כל כך. על פי דיווחים, הוכרז בקואליציה ובאופוזיציה על "גיוס כללי" לקראת ההצבעה.

בנוסף, תעלה להצבעה טרומית הצעת חוק ךתחבורה ציבורית מצומצמת בשבת, של ח"כ יעל גרמן ו’יש עתיד’.  "זוהי הפעם הרביעית שאעלה את הצעת החוק לתחבורה ציבורית מצומצמת בשבת רק שהפעם יש לנו סיכוי אמיתי לשינוי היסטורי, שינוי שרוב הציבור תומך בו" אמרה אתמול גרמן. "מחר יש לנו הזדמנות, אופוזיציה וקואליציה, לעשות צדק חברתי ולאפשר לכולם ניידות בשבת".

עוד הוסיפה: "התנגדות לתחבורה ציבורית בשבת היא פגיעה ישירה והענשת השכבות החלשות כמו גם אוכלוסיות שאין להן רכבים פרטיים ולכן נגזר עליהם להישאר בעוצר ביתי בשבתות וחגים. הפעלת תחבורה ציבורית בשבת היא חובה חברתית ואני מצפה שחברי הכנסת ינהגו באחריות עם חלון ההזדמנויות שנוצר, על מנת לשים סוף לעוולה".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website