גמזו: “הסגר אפקטיבי, אנחנו רואים פחות תנועה, פחות מגעים, פחות התקהלויות”

"הסגר אפקטיבי, אנחנו רואים פחות תנועה, פחות מגעים, פחות התקהלויות" אמר פרויקטור הקורונה פרופ’ רוני גמזו בתדרוך לתקשורת. עוד אמר גמזו כי החל מהשבוע הבא יתווספו עוד כ-10,000 בדיקות ביום עקב פתיחת מעבדה פרטית חדשה, ובתוך שבועיים תגיע ישראל ל-90 אלף בדיקות ביום. על משך הסגר אמר: "תנו לי לנשום ולראות נתונים".

על קביעת ההגבלות בסגר אמר גמזו: "לא תמיד יש הצדקה אפידמיולוגית לפעמים יש הצדקה שמסתכלת על הגדרה אחידה בשביל ליצור אחידות או נראות ואכיפה ראויה. צריך לומר את האמת, לא רק האפידמיולוגיה קובעת אלא גם הסתכלות רחבה יותר לרבות אכיפה שתהיה אפשרית"

בדבריו שיבח גמזו את מערכת הרפואה הגריאטרית. "אני חוזר הבוקר מביקור במרכז הגריאטרי נאות המושבה בנס ציונה ובבית החולים הגריאטרי שמואל הרופא. אנחנו מסתכלים על בתי החולים הכלליים וחולי הקורונה שמתאשפזים שם ועל מספר המאושפזים, 1,300, 1,400. יש לנו כאלף חולי קורונה בבתי חולים גריאטריים נגיע ל-1,200 ו-1,300 מיטות בתוך בתי החולים הגריאטריים, שנותנים אורך נשימה לבתי החולים הכלליים. יש לנו מערך גריאטרי חזק, גם מבחינת רפואה וגם חיבוק לזקנים. אני מאוד גאה בהם ואני אמשיך לתת להם הרבה מאוד כוח, גם משאבים וגם תשתיות וגם הסדרה של הכסף שם. רוח הצוות שם הרשימה אותי וזה נותן לי הרבה מאוד גאווה והרבה מאוד רוח."
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על הרחבת הבדיקות אמר: "ביקרתי במעבדה של איילקס באירפורט סיטי. היא תקדים בשבועיים את הפתיחה של המעבדה שלה וכבר לאחר החגים תתחיל לבדוק אלפי בדיקות קורונה ותגיע ל-10,000 בדיקות קורונה. אנחנו כבר ב70 אלף בדיקות אחנו נגיע ל-80,90 אלף בדיקות."

גמזו ייחס את מספר הנדבקים הגבוה בימים האחרונים למיעוט הבדיקות בסוף השבוע וביום כיפור. "קמנו הבוקר עם 9,000 מקרים מאומתים, אותי זה לא הפתיע, אותן דגימות שבוצעו יום לאחר יום כיפור, 70 אלף בדיקות, ברור לי שזה מסכם שישי שבת ויום כיפור וכל המערכת הזו לא עבדה בצורה רגילה ועל ה-9,000 צריך להסתכל בארבעה ימים אחורה."

"גם היום הקרוב יסתיים ב-70 אלף בדיקות או יותר ואנחנו נראה גם היום רמה כזו של מאומתים ואחרי זה אנחנו נצטרך לראות בשישי שבת האם מתחילה המגמה שאנחנו מצפים לה מאחר שאנחנו נמצאים שבועיים מהסגר הראשון אנחנו מצפים לירידה בתחלואה."

על המגזר החרדי אמר: "היה לנו חדשות לא טובות בכמות התחלואה במגזר החרדי, 40 אחוז מהחולים המאומתים החדשים, זה מטריד אותנו. גם האחוז הגבוה של תחלואה מעל גיל 60 בחברה החרדית. אני אבקר היום בכמה יישובים חרדיים."

על הקמת המערך לקטיעת שרשראות ההדבקה אמר: "היו לא מעט פרסומים לגבי כמה קשה לפיקוד העורף וכמה הוא לא עומד במשימה. פיקוד העורף בהחלטתי בגיבוי שר הבטחון ראש הממשלה. הוא קיבל מנדט לפני שישה שבועות מנדט מאות מורכב וככל שיש יותר חולים זה יותר קשה. אנחנו עושים הרבה מאוד בדיקות לא רק בקופות החולים אלא גם של צהל עצמו. צהל פורס הרבה מאוד בדיקות דרייב אין שאם הוא לא היה עושה את זה זה לא היה קורה.

"גם לגבי החקירות, 300 חוקרים נמצאים כרגע ברמלה, אבל בעיקר לקחת את כל החוקרים, גם של צהל גם של הסלקטורים גם של משרד הבריאות, לעשות את כל הבדיקות במערכת אחת. אנחנו יכולים לתת שיעורי קטיעה – 20 אחוז, 25 אחוז או ארבעים אחוז כמו שאנחנו רוצים. הדבר הזה הולך ומתעצם וצריך לתת להם הרבה יותר קרדיט גם אם זה מתעכב."

"היום מתבצעות 3,500 חקירות ביום של מאומתים ועוד 600 מתשאלים ברשויות המקומיות ועושים תשאול של המגעים כמעגל שני. צריך להוסיף לזה את מפעל הבידודים. האיכונים יוארכו ב-21 יום. אנחנ ויודעים שהאיכונים עובדים ולא מעט חולים שמתגלים באיכונים הללו. ואני אומר לכל מי שמקבל הודעת איכון, אם לא שוחררת על ידי המוקד שלנו, ייתכן שבחשיפה הזו יש גם משמעות."

הלילה (חמישי) חידשה הממשלה את תקנות הסגר ואף האריכה אותו בשלושה ימים נוספים מעבר למועד שתוכנן – עד ה-14 באוקטובר, שלושה ימים לאחר תום חופשת סוכות. בנוסף השתמשה הממשלה בסמכותה להכריז על ‘מצב חירום מיוחד’ בתחום הקורונה על מנת לאסור על הפגנות מחוץ לרדיוס של קילומטר ממקום המגורים. עוד הוחלט על ‘קנס לאושפיזין’ – 500 שקלים קנס לכל מי שישהה בסוכה שאינה סוכתו שלו. תקנות אלו הועברו לדיון היום (חמישי) לדיון בוועדת החוקה של הכנסת, לצורך אישורן.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website