גפני לנציג האוצר: “אם לסכם את דבריך אנחנו מגיעים לכאוס מוחלט בינואר 2021”

"כבר בינואר יחסרו 5 מיליארד מתקציב המדינה, ועם הזמן זה יגדל סכום זה ל-70 מיליארד שקל" אמר החשב הכללי יהלי רוטנברג, על התרחיש בו לא יאושר תקציב ל-2020, ולא יאושר תזכיר חוק של האוצר שנועד להתמודד עם הנושא. יו"ר ועדת הכספים משה גפני אמר כי ועדת הכספים תיערך לקדם חוק של ועדת הכספים על בסיס תזכיר החוק אם לא יאושר התקציב.

אם לא יאושר תקציב 2020 יווצר מצב תקדימי במשק הישראלי, בו שנה שלמה מסתיימת על בסיס תקציב המשכי בלבד. במצב זה עודפים של כ-20 מיליארד שקלים ימחקו, והקיצוץ בתקציב ההמשכי לשנת 2021 יהיה חמור במיוחד. הוצאות הקורונה יכרסמו את בסיס התקציב, והמסגרת מראש תהיה נמוכה יותר בגלל ההתבססות על 2019.

"בלי תקציב, אין תשתית מקצועית להעברת העודפים מתקציב 2019" אמר נציג אגף התקציבים באוצר איתי טמקין, שאמר כי מדובר ב"קיצוץ דרמטי של עשרות אחוזים".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

טמקין הסביר: "ההוצאות המעוגנות בחקיקה כמו הוצאות הקורונה, משכורות וחוזים, ימשכו כרגיל. הקיצוץ יהיה דרמטי מאד בתמיכות, בהעברות לרשויות המקומיות, כל הפעולות הגמישות של משרדי הממשלה. אם המסגרת לא תעודכן נצטרך להעביר תקציב צל למשרדי הממשלה, והוא יכלול הפחתות משמעותית בתקציב. הם יצטרכו להעביר את זה לגופים נתמכים – רשויות, עמותות וכו’, והם יצטרכו להטמיע את זה בתקציב שלהם."

גפני ענה לטמקין: "אם לסכם את דבריך אנחנו מגיעים לכאוס מוחלט בינואר 2021".

כדי לפתור בעיות אלה פרסם לאחרונה משרד האוצר תזכיר חוק שמתייחס לאפשרות כי לא יאושר תקציב לשנה הנוכחית. תזכיר חוק זה מכיל קופסת קורונה של 50 מיליארד שקלים מחוץ לתקציב ההמשכי, וכן מענה לסוגיית העודפים בתקציב ההמשכי.

בסיכום הדיון אמר ח"כ גפני כי בכוונתו להכין חקיקה מקבילה שתקודם על ידי ועדת הכספים במידה והמשבר הפוליטי ימשך ולא יאושר תקציב. "עצוב מאד שזה המצב שהגענו אליו" סיכם גפני.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website