דאעש בסוריה, הידיעות על מותו היו מוקדמות מדי, ואיך זה משפיע על איראן

אילו היו איראן וישראל השחקנים היחידים בסוריה, היה מקום לחשש מפני התלקחות רבתי ביניהן, עד כדי מלחמה כוללת, אבל הן לא לבד. בעיקר, הידיעות על מותו של דאעש היו מוקדמות מדיי. מאז הכריז הנשיא טראמפ היו לפחות 3 פעולות של דאעש – לא על הכל אנו שומעים – ובהם נהרגו חיילים אמריקנים וקצינים בכירים של סוריה במחנה על יד דמשק.
כלומר: מלחמה בין איראן, ששרידי צבאו של אסד יוכרחו להשתתף בה, עלולה להחליש את הנוכחות של איראן בסוריה ובאופן אוטומטי יחזקו את דאעש. בעוד המלחמה בישראל היא בחירה של איראן, הרי המלחמה בדאעש נכפית על איראן, ומכאן שעל מנת לרכז כוחות מול דאעש, איראן חייבת לדחות את המלחמה בישראל.

אלה מאזניים פשוטים, אבל מתברר שלא כל כך. גם חידודה של ישראל כ"אויב" חיוני לביטחון הלאומי של איראן, שאם לא כן, הערבים ימצאו את האויב במזרח, בטהראן ויתלכדו נגד איראן כמו במלחמה שיזם נגדם סדאם חוסיין.

איראן חייבת איפוא לשקלל נכון את ההכרזות המתלהמות נגד ישראל, כדי לשמור על תשומת הלב של הערבים מערבה, לעומת מעשי מלחמה ממשיים נגדה כי דאעש רק מחכה למעידה איראנית.
אבל, גם זה לא כל כך פשוט. שתיים משלוש הפעולות האחרונות של דאעש היו נגד ארה’ב. מי ירצה להחיש את יציאתה של ארה"ב מסוריה? איראן כמובן, וזה מביא אותנו לתובנה כי יש גם אגף של דאעש גם ב… איראן. משפחתו של בן לאדן מצאה שם מקלט, ופעולות טרור רבות נגד השיעים הערבים בנג’ף וכרבלא בוצעו בידי האגף שבחסות איראן. למי שתמה מדוע איראן תרצה לפגוע בשיעים הערבים, התשובה היא שהיא רצתה שהם יבינו כי הם נזקקים להגנתה של איראן.

הצורך של איראן לזרז את היציאה של ארה’ב מסוריה נובע מכך שהיא לא בטוחה שהאמריקנים ייצאו מסוריה כל כך מהר.
גם אנחנו לא…

**

הבלוג של פנחס ענברי
על הספר שומר השאול

Leave a Reply

Name *
Email *
Website