דו”ח: עלייה של 14% במספר ההרוגים בתאונות בענף הבניין ב-2018

38 עובדים ושלושה עוברי אורח נהרגו בתאונות בענף הבניין בשנה החולפת, כך עולה מנתוני הארגונים המנהלים מעקב שוטף אחר התאונות. מדובר בעליה של 14% לעומת מניין ההרוגים בשנה שעברה. בדו"ח המסכם שיצא על ידי פרויקט נרתמים צוין כי ברישומיהם עוד 169 תאונות בהן נפצעו עובדים באורח בינוני עד קשה.

64% מהתאונות נגרמו בשל נפילה מגובה. 15% מהתאונות נגרמו בשל נפילת חפץ כבד והיתר בשל גורמים שונים כגון ציוד עבודה, קריסת קירות, התחשמלות, דריסה, ועוד. בנרתמים הדגישו את חשיבות תקנות הפיגומים הנדונות כעת בוועדת העבודה והרווחה לצמצום הנפילות מגובה, וכן קראו לאמץ גם תקנות שיחייבו התקנת רשתות למניעת נפילה ולאכיפת התקנות באשר לחובת השימוש ברתמות בטיחות והתקנת גידור ראוי.

פילוח הרוגים בתאונות בניין ב-2018 לפי לאומיות (נתונים: נרתמים – בטיחות לעובדי הבניין | גרפיקה: אידאה).

על פי דו"ח נרתמים, 90% מהרוגי הבניה בשנת 2018 היו לא-יהודים, כש-16 היו עובדים פלסטינים, 15 ערבים אזרחי ישראל, ארבעה עובדים יהודים ושלושה מהגרי עבודה.

בחודשים נובמבר-דצמבר נרשמה בלימה מפתיעה במספר התאונות, ובנרתמים זוקפים זאת לזכות הלחץ הציבורי שהופעל בנושא. כזכור, בתחילת נובמבר הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה כללי במשק אשר הוליד לבסוף הסכם מול משרדי הממשלה באשר לשורת צעדים ממשלתיים וחקיקתיים לשיפור הבטיחות בענף. "האפקט המרתיע שיצרו ההבטחות עלול להיעלם כלא היה באם יוותרו בסופו של יום על הנייר בלבד" התריעו. "חשש זה מוחשי מאד, לצערנו, לאור הסחבת השלטונית המתמשכת, שאפיינה את פועלן של הרשויות בתחום. ההודעה על פיזור הכנסת וההכרזה על בחירות מדאיגה לא פחות".

גורמי הפגיעה בתאונות עבודה ב-2018 | באחוזים (נתונים: נרתמים – בטיחות לעובדי הבניין | גרפיקה: אידאה).

בין היתר, טענו בנרתמים כי מספר המפקחים על ענף הבניין במינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית נותר כשהיה, 18 מפקחים על כ-13 אלף אתרי בניה, זאת בהתאם לתגובת המשרד באוגוסט האחרון לבג"ץ שהגישו, על פיה מתוך 27 תקנים המוקצים עבור מפקחי בניה, רק 21 תקנים אוישו, ומתוכם הוסטו שלושה לתפקיד ממוני עיצומים. בדיון שנערך בראשון האחרון בוועדת העבודה והרווחה טען מוטי אלישע, ראש זרוע עבודה במשרד העבודה, כי במינהל 28 מפקחים על ענף הבניין.

בנרתמים מתחו ביקורת על מדיניות העיצומים המינהליים שנקט משרד העבודה והרווחה בשנה החולפת. לדבריהם, בעוד שבאפריל הצהיר המשרד כי הטיל כ-1,600 קנסות בסך 44 מיליון שקלים, נכון להיום פורסמו באתרו רק 108 קנסות שהוטלו על 58 קבלנים ב-71 אתרי בניה, ואושרו. הסכום הכולל של עיצומים אלו מגיע לכ-3 מיליון שקלים בלבד בענף המגלגל מיליארדים.

כמו כן הצביע הדו"ח המסכם על כך שרשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון לא הפעיל כלל את סמכויותיו להטלת סנקציות על קבלנים שהם מפירים שיטתיים של חוקי הבטיחות, זאת על אף שהוא מקבל לידיו את כלל צווי הבטיחות המוטלים מצד מינהל הבטיחות התעסוקתית. תקנות שפרסם המשרד בנושא זה הונחו לאחרונה להערות הציבור, ונראה שלא יצליחו לעבור בכנסת הנוכחית.

פרויקט נרתמים הוקם על ידי שורת פעילים בשיתוף פעולה של קו לעובד, הטלוויזיה החברתית ארגון עובדים מען ובמימון האיחוד האירופי.

הרוגי תאונות בניין קטלניות באתרי הבנייה והתשתיות בשנת 2018 (נתונים: הקבוצה למאבק בתאונות בנין | גרפיקה: אידאה).

Leave a Reply

Name *
Email *
Website