דרמה בוועדת הכספים: הח”כים עצרו העברות תקציביות עד למענה לנוער בסיכון ולילדים אלרגיים

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, התכנסה הבוקר (שלישי) להמשך דיון בהעברות התקציביות שעל שולחנה. לבקשת הוועדה, הגיע מנכ"ל משרד הרווחה, ד"ר אביגדור קפלן לדיון, על מנת לתת מענה לסוגיות שעלו בדיוני הוועדה האחרונים – המחסור החמור במקומות שהייה לנערים ונערות הזקוקים לשהייה במעונות נעולים, וכן החלטת משרד הרווחה להפסיק את תקצוב הסייעות לילדים אלרגיים שאינם נמנים על אוכלוסיות רווחה, החל מסוף החודש.

מנכ"ל משרד הרווחה, ד"ר אביגדור קפלן אמר בדיון: "אני מבקש לא לערבב בין המעונות הסגורים לבין ההוסטלים, התפוסה בהוסטלים נכון לשעה זו היא בערך 75%, בהוסטלים האלה אין המתנות, יש מקומות פנויים. הבעיה היא במעונות הנעולים. אכן יש כ-200 נערים ונערות הזקוקים להשמה במעון נעול, יש בישראל כ-9 מעונות כאלה, במשך שנים לא הוקמו חדשים. בתקופת כהונתי הרחבתי את מספר המקמות מ-260 ליותר מ-300, יתווספו בערך 50 מקומות למעונות הקיימים עד לחודש ינואר – פברואר. הקמנו ועדה שטיפלה בכל בעיית חסות הנוער, היא הייתה אמורה להגיש כבר המלצות והיא ממשיכה לעבוד גם בימים אלה כדי לעשות זאת. אנחנו יושבים עם משרד האוצר על פתרון, בודקים מצבים של נערים שיכולים כבר לשבת במוסד שאינו נעול ולפנות מקום.

"לצד 50 המקומות שיתנו ההרחבות אין לי פתרון, אלא ע"י זה שיוקצה לנו תקציב ונוכל להוציא מכרז ולהקים מעונות נוספים. לי אין את הפתרון, איך ליצור מיטות יש מאין, אי אפשר להשבית תוכניות רווחה אחרות. השמיכה היא קצרה, אנחנו מקוצצים מכל עבר, ו-2020 הולכת להיות עוד יותר קשה. אלא אם כן תגיע הבנה עם האוצר להעמדת תקציב ייעודי למטרה הזו, המשרד לא מסוגל לממן הקמת מיטות חדשות".

"הפתרון מעבר להרחבות הוא שאנחנו צריכים 2 מעונות – לנערים ולנערות, 60 מיטות בכל אחד, הקמה של מעון זה בערך 40 -50 מיליון ש"ח, והעלות החודשית הינה 200 אלף ₪ כל חודש לכל קבוצה של 12 נערים או נערות".

בשנה האחרונה סגר משרד הרווחה חמישה מעונות של חסות הנוער, למרות שהיו בהם נערים ולמרות שהם נותנים מענה טיפולי שונה מהמעונות הנעולים. התפוסה במעונות, שהמנכל מתייחס אליה קשורה בהפניות של משרד הרווחה למעונות. ברגע שהמשרד מפסיק להפנות למעונות נערים ונערות התפוסה בהם לא מלאה ואז נוצר מצב שהוא כביכול לא משתלם למשרד להחזיק במעונות האלה, והמשרד מודיע על סגירה. בשבוע שעבר הודיע המשרד על סגירת הוסטל לנערים ונערות בתל אביב ורק בעקבות התערבות של העיריה ניתנה לא הארכה של שנה.

לעניין מטפלות לילדים אלרגיים אמר המנכ"ל: "הנושא התחיל בילדים שהציגו כי אכן יש להם אלרגיה מסכנת חיים, הוקצה תקציב לסייעת שליוותה אותם לשעתיים בזמן האוכל, זה התפשט לממדים שלא יכולנו לעמוד בזה יותר. מ-31 בדצמבר, נחיל את המימון של מטפלת רק על פעוטות שחלים בכלל אוכלוסייה בסיכון, לא נוכל להחיל זאת על אוכלוסיות שאינן רווחה. הרשויות מתנגדות לטפל בהם, ואנחנו לא מסוגלים לממן זאת. הבעיה שנוצרת היא עם ילדים שסובלים מאלרגיה ואינם בכלל אוכלוסיית רווחה, מדובר בעלות של כ-10 מיליון ₪ שנתי, את זה משרד העבודה לא יכול לתקצב".

לאור תשובות המנכ"ל, הודיעו חלק ניכר מחברי הוועדה כי יתנגדו לאישור העברות תקציביות, כולל העברות חיוניות, על מנת להביא לפתרונות.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני הציע לכנס דיון בשבוע הבא שיתרכז בסוגיות הללו, בהשתתפות כלל הגורמים הרלוונטיים, וציין כי ישנן העברות רווחה, דוגמת סיוע בדיור לאוכלוסיות רווחה, שתקצובן תלוי באישורן המידי.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website