האולטימטום של בנט

על רקע התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן מתפקידו ופרישתה הצפויה של סיעתו מהקואליציה, החל ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייעצויות עם ראשי הקואליציה ועם בכירי הליכוד במטרה לייצב את הקואליציה. במקביל, הצביעה סיעת "הבית היהודי" בעד ההחלטה לדרוש את תיק הביטחון. מפלגתו של שר החינוך הציבה אולטימטום לראש הממשלה והודיעה כי "ללא קבלת האחריות על המשימה הלאומית של שינוי המצב הביטחוני ביחד עם ראש הממשלה, אין טעם בהמשך קיום הממשלה".

שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) הודיע היום כי יתפטר מתפקידו,  זאת בשל המחלוקת שהלכה והתעצמה בינו לבין ראש הממשלה ובינו לבין השר בנט בכל הקשור למדיניות ישראל מול שלטון חמאס בעזה. ‏שרת הקליטה סופה לנדבר החברה בסיעתו גם הודיעה על התפטרותה. עם פרישתה הצפויה של סיעת ישראל ביתנו, יעמוד מספר חברי הכנסת בקואליציה על 61 בלבד.

אם אכן יוקדמו, יתקיימו הבחירות על פי הערכה בחודש מרץ הקרוב, בעוד  כ-4 חודשים. במידה וישארו הבחירות במועדן והכנסת לא תפוזר, יתקיימו הבחירות רק בנובמבר 2019, עוד כשנה.

עם ההודעה אמר גורם בכיר בליכוד כי "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו. הממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה נתניהו".

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) אמרה היום "עכשיו זה הזמן להפקיד את תיק הביטחון בידי נפתלי בנט והבית היהודי. בלי תיק הביטחון הבית היהודי לא תמשיך כשותפה בממשלה." סיעת הבית היהודי התכנסה לישיבה סגורה לדון בהתרחשויות.

אמש הגיעה כאמור המחלוקת לידי סף פיצוץ כשמשתתפי ישיבת הקבינט המיוחדת החלו להדליף לתקשורת כי ראש הממשלה תמרן את השרים ו"כלא" אותם כהגדרת אחד השרים, במטרה להביא להחלטה על הפסקת האש, זאת על אף שבפועל לא התקיימה הצבעה ושהתנגדותם של ליברמן ובנט לא נלקחה בחשבון.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website