האוצר מסרב להמשיך את המו”מ עם הכבאים – וממחר הם יעבדו במתכונת שבת

בעקבות סירוב משרד האוצר לשבת למו"מ עם נציגי הכבאים והסתדרות המעו"ף סביב הטענות הממונה על השכר לחריגות שכר במערך הכבאות, יעבור מחר המערך למתכונת שבת מהשעה 12:00.

במכתב ששלח יו"ר הסתדרות המעו"ף גיל בר-טל, לסגן בכיר לממונה על השכר דיאא אסדי, טען בר-טל שעל אף בין הנציבות להסתדרות ולנציגי הכבאים התקיימה ביום ראשון ישיבה מוצלחת וברוח טובה – נציגי האוצר סירבו לבקשתם לדחות את הדיון המשפטי שנקבע למחר. כתוצאה מכך יגיעו מחר הכבאים לדיון המשפטי בנושא בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

כבאים בבית שמש, למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: גיא אסייג / פלאש 90).

"האוצר מבקש להפחית שכר באופן חד צדדי לכבאים בעקבות טענות לחריגות שכר. גם כשמזמינים אותם למו"מ כלכלי בנושא הם לא מגיעים, אלא מתעלמים בכוונה", אמר לדבר ראשון מ"מ יו"ר הסתדרות המעו"ף גיל בר-טל. "במשרד האוצר פשוט מתעלמים ולא מוכנים לשתף פעולה. נותנים לכבאים לריב עם הנציבות ולנציבות לריב עם הכבאים. אנחנו חושבים שזו התנהלות שערורייתית של המדינה כלפי רשות ציבורית".

גם בקשת השר לביטחון פנים גלעד ארדן כי נציגי אגף השכר באוצר יצטרפו לצוות המו"מ לא זכתה לדבריו, לתשובה. "במקום להשיב לנו, הבנתי כי נציגים של נציבות הכבאות ננזפו על עצם העלאת רעיון ומחשבה מעין זו" כתב בר-טל.

"לאור העובדה שאתם מבקשים ליצור בוקה ומבולקה ולהותיר אי שקט במערך הכבאות, מחר בשעה 12:00 יעברו שירותי הכבאות לעבודה במתכונת שבת, וכבאים מכל הארץ יגיעו לדיון המשפטי, ולא יוכלו לבצע משימות, וככל שתמהרו ותפחיתו משכרם של הכבאים, יחלו צעדים ארגוניים רחבי היקף", הבהיר בר טל במכתבו. "אנו מצרים מאד על התנהלותכם חסרת הרגישות, ועל התעלמותכם מהנחיות הדרגים הבכירים ביותר. הצעדים שיינקטו ואי הנעימות, הם על אחריותכם בלבד, ובשל התנהלותכם".

ארדן נכנס לתמונה

בשבוע שעבר פנה השר ארדן לשר האוצר ולנציב שירות המדינה וכתב כי חלון ההזדמנויות שנוצר לממש את ההבנות שהושגו בין הצדדים בליווי אנשי משרדו, הולך ומתקצר, וכי הוא מבקש את מעורבותם האישית – להנחות את הכפופים להם לפעול לפתרון הסכסוך הממושך בכבאות.

"המצב הקשה השורר בכבאות והצלה, מחייב אותי כשר האמון על הרשות לפעול במסגרת אחריותי למניעת פגיעה והצלת חיי אדם. להביא במידיות לתפקודה התקין של הרשות כארגון הצלה במדינת ישראל" כתב. "עם זאת, האחריות שלכם אינה פחותה מהאחריות שלי לאור סמכויותיכם וסמכויות הגופים הכפופים לכם והנדרשים לפתרון הסכסוך. לצערי זו אינה התחושה המתקבלת בחלק מהמקרים, ואשמח לפרט בעל-פה".

הסכם ההבנות שנחתם בדצמבר בליווי אנשי המשרד לביטחון פנים, לאחר עיצומים ממושכים בכבאות, יהא תקף עד אמצע חודש מרץ. על פי ההסכם, הושבו לעובדים כספי רווחה שלא שולמו להם ורשות הכבאות חזרה לשגרה מלאה, בעוד הצדדים נכנסו למשא ומתן על הסכם קיבוצי כולל, ובכלל זאת על נושא טענות האוצר לחריגות שכר וההתמודדות עימן, שאמור היה להיות מלווה על ידי נציגי משרד האוצר.

במשרד האוצר ובנציבות הכיבוי וההצלה טרם הגיבו לדברים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website