האיגוד הנוירולוגי לחברי כנסת: חוסר קריטי ברופאים ובמחלקות

בישראל ישנם 20 מומחים בלבד לשבץ מוחי (נירולוגים וסקולרים) שבו לוקים בשנה כ-20,000 איש – כך עולה ממכתב ששיגר החודש האיגוד הנוירולוגי לשורת חברי כנסת ומתפרסם כעת ב’דבר ראשון’. מדובר בקריאה לעזרה מצד האיגוד למחוקקים ולקובעי המדיניות, במטרה להעלות לסדר היום ענף טיפול נוסף שקורס לאור מצבה הכללי של מערכת הבריאות המורעבת.

ישנם לא מעט ענפי רפואה שנדחקים לפינה לאור מצבה הכללי של המערכת, די להזכיר את מחאת הפנימאים שהובילה באחרונה להקמת ועדת בדיקה במשרד הבריאות. העניין הוא שבשונה מתחומים אחרים, נוירולוגיה אינה נחשבת עדיין למקצוע במצוקה, אך מספר החולים במחלות המוח גובר בקצב מהיר ביותר.

ענף הנוירולוגיה כולל בתוכו טיפול במחלות שונות ובהן שבץ מוח, דמנציה ואלצהיימר, פרקינסון, אפילפסיה, טרשת נפוצה, מיגרנה, מחלות עצב ושריר ועוד רבות. במכתב מצוין כי בישראל לוקים כ-150 אלף איש בדמנציה, אולם מומחים להפרעות קשב יש רק 10. הם אגב אלה שאמורים לכסות את הטיפול בכ-180 אלף ישראלים עם לקות קוגנטיבית קלה אם יתעורר הצורך.

לפי המכתב שנשלח למחוקקים, שבינתיים נערכים לבחירות, ישנם 10 בתי חולים בישראל שבהם אין בכלל מחלקה נוירולוגית, בעיקר בפריפריה. מדובר בפוריה ליד טבריה, העמק בעפולה, בתי החולים בנצרת, לניאדו בנתניה, השרון בפתח תקווה, מעייני הישועה בבני ברק, אסותא באשדוד ויוספטל באילת.

בית חולים אסותא באשדוד (צילום: Shmuliko/ ויקימדיה)

במכתב מודגש גם החוסר במיטות נוירולוגיות – רק 357. "בשביל הפרופורציה, מדובר בערך במחצית ממספר מיטות הקרדיולוגיה, וזאת למרות שהיקפי התחלואה דומים. בעצם, יש יותר תחלואת מוח מתחלואת לב", כותב יו"ר האיגוד פרופ’ דוד טנה ומוסיף כי "התוצאה: בלית ברירה, אשפוזים במחלקות פנימיות ואחרות. למותר לציין כי יש לכך השלכות על איכות, זמינות ורצף הטיפול".

"בשנת 2015 לבד גרמו מחלות נירולוגיות בעולם לאבדן של 250 מיליון שנות חיים בריאות, עקב מוות בטרם עת ונכות. עם הזדקנות האוכלוסייה, נוסק מספר הסובלים ממחלות נוירולוגיות… לא מדובר רק בסבל אנושי, אלא גם בעלויות כלכליות עצומות, ישירות וגם עקיפות, בשל הוצאות על נכות ורווחה", מצוין במכתב.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website