האיחוד האירופאי הודיע: ארכה למיי לגבש הסכם יציאה שהפרלמנט יסכים עליו

לקראת הכישלון הצפוי של מתווה הברקזיט של ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי שתעלה להצבעה בפרלמנט ביום שלישי הקרוב, האיחוד האירופאי הודיע אתמול (ראשון) שיהיה מוכן לתת הארכה למועד עזיבת בריטניה את האיחוד. נשיא המועצה האירופאית, דונלד טוסק, אמר אתמול כי האיחוד האירופי יהיה מוכן לשקול הארכה של מועד העזיבה עד ליולי במידה וההצבעה תיפול, כדי לאפשר זמן נוסף להגיע להסכם עליו יוכל הפרלמנט הבריטי להסכים.

נציג האיחוד האירופי מסר לעיתון הגרדיאן כי "אם ראש הממשלה תשרוד ותודיע לנו שהיא זקוקה לעוד קצת זמן כדי לשכנע את הפרלמנט לקבל את ההסכם, ניתן יהיה לבצע הארכה טכנית עד ליולי".

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בבריסל לאחר הצבעת האיחוד האירופי על הברקזיט. 25 בנובמבר 2018 (AP Photo/Alastair Grant)

ההצהרה מגיעה על רקע הצפי שמתווה ההסכם העתידי עם האיחוד האירופאי אותו הציעה תרזה מיי לפרלמנט – ייכשל. ההצבעה, שנדחתה לפני כחודש וחצי אחרי שמיי העריכה שלא תוכל לזכות ברוב בפרלמנט, תתקיים כאמור ביום שלישי.

נכון לרגע זה ההערכה היא שהמתווה לא יזכה ברוב הפרלמנט. כל חברי הפרלמנט מטעם מפלגת הלייבור צפויים להצביע נגדו, יחד עם מספר לא מבוטל של חברי פרלמנט ממפלגתה של מיי, שמתנגדים לסעיפים הנוגעים לגבול בין אירלנד לאירלנד הצפונית.

בריטים מפגינים בעד הברקזיט מול הפרלמנט. 9 בינואר 2018 (Photo by Dinendra Haria/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

במידה ומיי לא תזכה ברוב בפרלמנט, קיים סיכוי גדול שתתפטר ויוכרזו בחירות כלליות. הפרלמנט צריך לאשר כל מתווה הסכם עם האיחוד האירופאי. ללא הסכם שמאושר בידי הפרלמנט, בריטניה תמצא את עצמה מחוץ לאיחוד האירופאי ללא הסכם – מצב שלפי ההערכות יפגע במצבה הכלכלי של בריטניה באופן משמעותי, ויוביל למצב שייפגעו גם היחסים הכלכליים של האיחוד האירופאי עם אחד השווקים הגדולים עמם הוא בקשר.

לכן, האיחוד האירופאי החליט לאפשר זמן נוסף למשא ומתן בפרלמנט הבריטי, שיביא להסכמה שתאפשר למתווה לעבור בהצבעה. האיחוד התחייב שלא לזוז מהתנאים שהציב במסגרת המתווה הסופי אליו הגיעה תרזה מיי, ונכון לרגע זה לא ברור אם יהיה מוכן לפתוח את המתווה למשא ומתן מחודש.

מפגינה נגד הברקזיט באדינבורו, סקוטלנד. מרץ 2018 (Photo by Jeff J Mitchell/Getty Images)

במידה והאיחוד האירופאי לא יהיה מוכן לפתוח מחדש את המתווה למו"מ ,יצטרך הפרלמנט הבריטי לבחור בין החלופה של יציאה מהאיחוד ללא הסכם, או קיומו של משאל עם מחודש. במקרה שבו הפרלמנט לא יצליח להסכים על המתווה אליו הגיעה מיי, והאיחוד האירופי לא יסכים לפתוח את התנאים למשא ומתן מחודש יאלץ הפרלמנט להכריז על כך שלא יצליח לעמוד בדרישה לקיים את הברקזיט, ויאלץ להכריז על משאל עם מחודש.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website