“האנטישמיות נטועה עמוק בחברה הצרפתית”: מחאות נגד גל האנטישמיות בצרפת

בעקבות רצף של אירועים אנטישמיים בהם הושחתו בתי קברות יהודיים בצרפת והותקף הפילוסוף אלן פינקלקראוט, מתקיימות מספר צעדות מחאה נגד האנטישמיות ברחבי צרפת. נשיא צרפת עמנואל מקרון הגיע מוקדם יותר לבית הקברות בחבל האלזס שהושחט הלילה. "בכל פעם שאזרח צרפתי נפגע בצורה כלשהי רק בגלל שהוא יהודי- כל הרפובליקה נמצאת תחת מתקפה" אמר מקרון במסיבת העיתונאים לפני הביקור.

במהלך הלילה הושחתו 96 קברים יהודיים בעיירה הצרפתית קוואצנהיים שבמזרח צרפת. ביום שישי האחרון פתחו שני צעירים באש על בית כנסת בפריס, ולפני מספר ימים התפרסם דוח לפיו חלה עלייה של 74% במקרים האנטישמיים בצרפת בשנה האחרונה. ב-2018 נרשמו 541 מקרים של תקיפה נגד יהודים, לעומת 311 בשנת 2017.

Vandalized tombs with tagged swastikas are pictured in the Jewish cemetery of Quatzenheim, eastern France, Tuesday, Feb.19, 2019. Marches and gatherings against anti-Semitism are taking place across France following a series of anti-Semitic acts that shocked the country. (AP Photo/Jean-Francois Badias)

בסוף השבוע עבר הפילוסוף היהודי צרפתי, אלאן פינקלקראוט תקיפה אנשטישמית במהלך הפגנה של תנועת האפודים הצהובים. על אף התמיכה הראשונית של התנועה בפינקלקראוט, הוא זכה לקריאות "ציוני מלוכלך" כשנאם נגד גילויי האלימות בהפגנות התנועה.

"האנטישמיות נטועה עמוק בחברה הצרפתית. היינו רוצים לחשוב אחרת, אבל מדובר בעובדה" אמר אדוראד פיליפ, ראש ממשלת צרפת. "אנחנו צריכים להיות עיקשים ונחושים עד כדי זעם במאבק שלנו נגד התופעה- ולהיות מודעים לכך שמדובר במאבק עתיק, שימשך שנים רבות".

ההפגנות, שאורגנו תחילה על ידי ארגונים יהודיים, קיבלו את תמיכתם של מספר מפלגות פוליטיות, כולל זו של הנשיא מקרון. אלפים צפויים לצעוד בפריס תחת הסיסמא "לא לאנטישמיות".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website