האתר שפותח על ידי בני ובנות שירות ויארח מאות מפגשי הנצחה

אתר ‘מתחברים וזוכרים’ יארח ביום הזיכרון הקרוב מאות מפגשי זיכרון שבהם צפויים להשתתף עשרות אלפי אנשים. מדובר במפעל הנצחה אדיר בהיקפו וחדשני שכמעט ולא בא לעולם. מי שנכנס לאתר מבין את הרעיון ואת החשיבות שלו מאוד מהר. "הרעיון הוא מאוד פשוט". אומרת מעיין כהן, בת שירות מעמותת הילמ"ה שעומדת בראש הפרויקט "בגלל ההמגפה לא יהיו טקסים ומפגשים. אחים שכולים, הורים שכולים, ובכלל כל עם ישראל, עומדים בצפירה, אולי מגיעים לבית הקברות ובזה מתבטא היום הזה בשבילם. הרעיון היה לייצר פלטפורמה שתאפשר התייחסות משמעותית יותר ליום הזה".

איך נולד הרעיון?
"היוזמה להקמת האתר הייתה של עמותת ‘האחים שלנו’ שבראשה עומדים אליאסף פרץ ונוי פרי". זו עמותה שעוסקת בתמיכה באחים השכולים. עבורם ביום הזיכרון יש עניין משמעותי של החברה’ שבאים ונותנים הרבה חום ואהבה למשפחות. יושבים ונזכרים ביחד. בשנים האחרונות הם יזמו כל מיני מפגשי סלון שבהם סיפרו על האחים. מה שהשנה לא יתאפשר בגלל המגפה".

אנשי עמותת ‘האחים שלנו’ פנו להילמ"ה שבוע לפני פסח וביקשו סיוע בהקמת פלטפורמה אינטרנטית שתחליף את אותם מפגשים בסלון. "זה היה ממש ברגע האחרון. אבל הם אמרו שחייבים להוציא אותה לפועל". מתארת כהן "בלי היוזמה הזו לא יהיה לנו דרך לחבק את המשפחות. בשלב הראשון ברור שאמרנו כן. אין לנו זכות להגיד לא לבקשה כזו".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בהילמ"ה הקימו צוות של בני ובנות שירות שירימו את הפרויקט. לדבריה של כהן הם עבדו לילות כימים, כשהם לא יכולים להגיע למשרדי העמותה. "אין תלונות. רק סוחבים קצת עייפות. עבדנו כל יום כל היום. לתוך הלילה והשקם בבוקר. הצוות עשה עבודה מופלאה. וחברו אליינו אנשים מדהימים מהתעשיה. חברות הי טק גדולות שהתנדבו ללא כל עלות לספק את השירותים שלהם וללוות את הצוות הזה בכל שאלה ועניין. את כל הפגישות עשינו בזום. זה לא מובן מאליו, אבל כל הצוות היה מחויב במאה אחוז לפרויקט".

מי זה הצוות בעצם ומה זה הילמ"ה בכלל?
"הילמ"ה ראשי תיבות של הי טק למען הקהילה, יזמו אותה מחברת סינמדיה זו חברה לתועלת הציבור שהוקמה על ידי יוסי צוריה, וישראל יגל מחברת סינמדיה יחד עם רשת תיכוני אמי"ת. המטרה שלנו היא לקחת את ההי טק שאנחנו מתגאים בו ולהשתמש בידע לטובת האוכלוסיות המוחלשות בחברה שלפעמים נשארות מחוץ למגרש הזה. יש לנו כמה עשרות בני ובנות שירות שמתנדבים בהילמ"ה ומוציאם לפועל עשרות פרויקטים בשנה. פתרונות מידע לאנשים עם מוגבלויות, אפליקציה לתכנון הסעות של בתי ספר בחינוך המיוחד. דברים מהסוג הזה. על הפרויקט הזה עבדנו שישה: נעם משה, ראשית אריאל, מוריה גרוהר, יונה בן ראובן, פז גלב ואני".

מעיין כהן, בת שירות עמותת הילמה (צילום באדיבות המצולמת).

ואיך עובדים על פרויקט כזה?
"שלב ראשון מקבלים את מטרות הפרויקט וכמו בכל אתר או אפליקציה עושים אפיון של חווית המשתמש. מה ירצה לקבל מי שנכנס לאתר כזה וכו’. במקביל בנינו אפיון טכנולוגי והתחלנו לייצר חיבורים עם אנשי קשר שיוכלו לסייע: יצרנו קשר עם ‘זום’ שסיפקו את התשתית לשיחות הוידאו עם רשיון פרו כך שהשיחות לא יקטעו אחרי 40 דקות, רפאל שסייעו לתכנן את כל האבטחה של האתר. בעזרת ‘האחים שלנו’ חברנו לאתר ‘יזכור’ ולאתר ‘גל עד’ על מנת לקבל את כל שמות הנופלים צוות מומחה בהילמה תכנן את הDB (בסיס הנתונים ע.כ.) הצוות שלנו, היה צריך לחבר הכל לתוך אתר אחד מעוצב.

נכנסתי לאתר והוא מציע לפתוח מפגש או להצטרף למפגש, איך זה עובד?
"הרעיון הוא פשוט. פותחים מפגש בעזרת ממשק ידידותי מאוד, בדרך כלל המפגש מיועד לעסוק באחד הנופלים. חלק מהמפגשים עוסקים בקבוצה של נופלים, וחלק מהמפגשים עוסקים בהנצחה כללית יותר ומוקדשים לזכרו של נופל. מפגש יכול להיות סגור או פתוח לקהל הרחב. בכל מפגש יכולים להשתתף עד 500 אנשים ומי שיוזם את המפגש בעצם מגדיר את הכללים שלו, את שפת השיחה את השעות וכו’. חלק מהמפגשים נפתחו על ידי המשפחות השכולות חלק על ידי חברים וחלק על ידי ארגונים כמו בית אבי חי. היה חשוב לנו מאוד שהאתר יהיה מאוד קל לתפעול ונגיש. החלטנו גם להציע לאנשים שפתחו מפגש הדרכה על ידי פסיכולוג מומחה על אופן ניהול המפגש".

ואם אני לא פותח מפגש, מה אני עושה באתר?
"האתר באמת בא גם לאפשר לציבור הרחב להיות חלק. גם מי שלא מגיע ממעגל השכול חש צורך לכבד את היום הזה ולעשות משהו שיביע הזדהות. אין טקסים בערים, בתי הספר סגורים, אי אפשר לפגוש אנשים, אז הרבה אנשים נרשמים למפגשים הפתוחים. גם אם הם לא מכירים את הנופל באופן אישי"

"האתר הזה יש לו פוטנציאל גדול גם לשנים הבאות. אומנם הקמנו אותו השנה כדי לפתור בעיה שנוצרה בגלל הקורונה אבל הוא נותן מענה כאתר זיכרון וכבית למפגשים גם בשים הבאות. גם במהלך יום הזיכרון וגם במהלך השנה. יש אנשים שלא יכלו להגיע לטקסים בגלל המרחק, אנשים בחו"ל. זו דרך טובה להתחבר. אפשר גם להקליט את המפגשים, וכל החומרים שעולים לאתר במסגרת המפגשים נשמרים."
לאתר מתחברים וזוכרים

Leave a Reply

Name *
Email *
Website