הבטחתם? תקיימו

הבוקר התקיימה עצרת מחאה בבית הכנסת הראשי באדיס אבבה, בירת אתיופיה, בדרישה מרה"מ נתניהו לקיים את הבטחתו למען העלאת שארית יהודי אתיופיה ומשפחותיהם. "שיקרת לנו ולמשפחות שלנו בישראל!" הכריזו המפגינים הבוקר באתיופיה. המפגינים, המהווים את קהילת שארית יהודי אתיופיה ומשפחותיהם של אלו שהורשו לעלות לארץ, קיימו את העצרת  לציון 3 שנים מאז שהממשלה הנוכחית, בראשות רה"מ בנימין נתניהו, קיבלה החלטה  להעלות את כל שארית יהודי אתיופיה. עד עתה עלו לישראל כ-1,300 יהודים וע"פ הפעילים וקרובי המשפחה, מעל ל-8,000 מבקשי עלייה עדיין נשארו באתיופיה, בעיקר באדיס אבבה ובגונדר, ומבקשים לעלות לארץ להתאחד עם משפחותיהם.

נשים הממתינות לעלייה באתיופיה, בהפגנה בבית הכנסת באדיס אבבה 19 בנובמבר 2018 (צילום: מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה)

בנוסף לעצרת, הבוקר השיקו הפעילים עצומה המיועדת לראש הממשלה, עליה חתמו כבר 10,00 ישראלים. "שלוש שנים עברו מאז הממשלה הנוכחית בראשותך קיבלה החלטה פה אחד ב-15.11.2015, להעלות לישראל את שארית יהודי אתיופיה הממתינים בקהילות באדיס אבבה ובגונדר שבאתיופיה. במהלך 3 שנים אלה, רק 1,308 מתוך 9,500 בני קהילת הממתינים עלו ארצה, כאשר 8,200 נותרו מאחור" נכתב בעצומה. "אנו, בני העדה האתיופית שבישראל, החותמים על עצומה זו- קייסים, רבנים, אנשי ציבור, חיילים, קצינים אמהות ואבות, אחים ואחיות, בנים ובנות לממתינים לעלייה באתיופיה- פונים אליך ודורשים לבצע את החלטת הממשלה 716 משנת 2015, ולהעלות באופן מיידי את הנמצאים בקהילות הממתינים לעלייה והעונים לקריטריונים המפורטים בהחלטה. המשך ההתעלמות מההחלטה מהווה התעללות נפשית בבני העדה ומשקפת התנהגות המנוגדת למנהל תקין, להגינות בסיסית ולאנושיות".

הפגנה מול ביתו של השר דרעי, בקריאה להעלאת יהודי אתיופיה 29 במאי 2018 (צילום: המאבק להעלאת יהודי אתיופיה)

"ליותר מ-70% מהממתינים יש משפחה בדרגת קרבה ראשונה בארץ", נמסר ממטה המאבק למען עליית יהודי אתיופיה. "בקהילה, הם מקיימים אורח חיים דתי שכולל שמירת שבת, תפילות 3 פעמים ביום בבית הכנסת, מקווה, ולימוד בבית המדרש.. אנו קוראים לרה"מ ליישם את ההחלטה שהוא קבל בשנת 2015 ולא להשתמש ביוצאי אתיופיה רק כאשר זה מגיע לבחירות", כתוב הפעילים ורמזו לנאום בכנס של העדה האתיופית לקראת בחירות בשנת 2015 , הבטיח שיפעל להעלאת כל מבקשי העלייה באתיופיה.

"אחים, הורים וילדים ממתינים יותר מ-20 שנה להגשים את חלומם ולעלות לארץ ישראל ולהתאחד עם יקיריהם" כתב סטוטאו אבבה, שבן דודו עדיין נמצא באתיופיה ומבקש לעלות, במאמר דעה ב’דבר ראשון’ לציון שלוש שנים לקבלת החלטת הממשלה "לפני 3 שנים, בנובמבר 2015, התקבלה פה אחד החלטת ממשלה מספר 716, להעלות את כל שארית יהודי אתיופיה. אז איך זמן עדיין לא איתנו, כאשר כל המשפחה שלו נמצאת בארץ? איך יכול להיות שהממשלה קבלה החלטה כזו, ו-8,000 יהודים עדיין נשארים מאחור בגונדר ואדיס אבבה?"

באוקטובר האחרון אישרה ממשלת ישראל את העלאתם מאתיופיה לישראל של כ-1,000 מבני קהילת הפלשמורה שילדיהם נמצאים בישראל. האלף שהורשו מהווים קבוצה של מבקשי עלייה שביקשו וממתינים לעלות כבר מ-2010. במטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה ביקרו את ההחלטה וכינו אותה ‘הספר הלבן של נתניהו’. הפעילים מחו שהמהלך מפריד בין מאבקי המשפחות וממשיך לדחות את יישומה המלא של ההחלטה

Leave a Reply

Name *
Email *
Website