הביטוח הלאומי יאפשר לעובדים לבדוק ולעדכן את פרטי העסקתם כדי למנוע טעויות

הביטוח הלאומי מאפשר לתקן דיווחים שגויים של מעסיקים באמצעות אתר האינטרנט שלו, זאת בין היתר בשל דיווחים שגויים של מעסיקים על מועדי יציאה לחל"ת, חזרה לעבודה, וחוסר דיוק בפרטים האישיים שיצרו מצב שעובדים מובטלים לא קיבלו דמי אבטלה. בדיקת הדיווח ועדכונו, מתאפשרת בטופס באתר הביטוח הלאומי.

עד היום התבסס הביטוח הלאומי על דיווחי המעסיקים בלבד, כשהעובדים שיצאו לחל"ת או לאבטלה נשארו בקשר רק עם לשכות התעסוקה ולא עם הביטוח הלאומי באופן ישיר. לאורך חודשי המשבר נתגלו מצבים שונים, בהם נעשו טעויות בדיווחי המעסיקים. כך למשל, בחלק מהמקרים דיווחו מעסיקים על הוצאת עובדים לחל"ת, אך בסופו של דבר לא הוציאו את החל"ת לפועל, או סיפקו לביטוח הלאומי פרטים שאינם מדוייקים. בנוסף, עובדים רבים ששבו לעבודה לא דיווחו על כך לשירות התעסוקה כפי שהיו חייבים, ושירות התעסוקה המשיך לדווח עליהם כעל מובטלים, כך נוצר מצב שבו הביטוח הלאומי שילם לעובדים דמי אבטלה ביתר, שאת חלקם נדרשו לאחר מכן להשיב.

מסיבה זו החליטו בביטוח הלאומי לאפשר גם לעובדים לבדוק ולתקן את הדיווחים לגביהם, על מנת למנוע אי-תשלום או תשלומים שאינם מדוייקים. בביטוח הלאומי הבהירו כי בכל מקרה, הפרטים נבדקים גם על-ידם, אבל האפשרות החדשה אמורה לצמצם טעויות ולאפשר לעובדים למצות את זכויותיהם באופן מהיר ומדוייק יותר. בין היתר העובד יכול לבדוק ולתקן האם הוא עדיין בחל"ת, האם חזר לעבוד, האם פוטר, התפטר או האם יצא לחל"ת פעם נוספת ומתי.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

כיום, על-פי נתוני הביטוח הלאומי, ישנם כ-620 אלף מקבלי דמי אבטלה בישראל, ולהערכתם בעקבות הסגר השלישי צפוי לעלות מספרם בכ-100 אלף נוספים. מאז חודש מרץ, כ-400 אלף מובטלים קיבלו מעל ל-100 ימי אבטלה באופן מצטבר.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website