הביטוח הלאומי: למרות השביתה, נקל על הזכאים לדמי אבטלה

עובדי שירות התעסוקה שובתים מזה שלושה שבועות במחאה על על אי-קליטת עובדי הקבלן להעסקה ישירה. במטרה לצמצם את הפגיעה בזכאי דמי אבטלה ומקבלי הבטחת הכנסה, הנחה היום (רביעי) מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר את הגורמים המקצועיים, כך שכל מי שהתייצב בשירות התעסוקה עד לתחילת העיצומים ב-14 בינואר – יהא זכאי להמשיך ולקבל דמי אבטלה מלאים לכל החודש.

מובטלים חדשים שלא הספיקו להתייצב בשירות התעסוקה, עד למועד תחילת העיצומים, יתייצבו בשירות התעסוקה עם סיום העיצומים והביטוח הלאומי ישלם להם דמי אבטלה רטרואקטיבית, בהתאם למועד תחילת זכאותם.

גם דורשי העבודה הנדרשים להתייצב אחת לחודש בשירות התעסוקה, ולא הספיקו להתייצב עד מועד תחילת העיצומים, אולם התייצבו בחודש דצמבר, יקבלו דמי אבטלה או הבטחת הכנסה בהתאם לזכאותם, גם בגין חודש ינואר.

"ועד עובדי שירות התעסוקה אינו מתנגד למהלך ואף תומך בכך שהקצבאות ישולמו ופנה להנהלת שירות התעסוקה בבקשה שיועבר דיווח על המתייצבים טרם תחילת העיצומים" אמר ל’דבר ראשון’ יו"ר ועד שירות התעסוקה עופר לוי. "אנחנו מנהלים מאבק שעומד בפני עצמו שלא תהיה העסקת עובדי קבלן ובדרישה להעסקה ישירה. דורשי העבודה, שהם בין כה וכה לא הציבור החזק ביותר בחברה אינם אמורים לשלם את המחיר בגין המאבק הערכי הזה. אנחנו רואים באנשים אלה את לקוחותינו והם האחרונים שהיינו רוצים שיפגעו. אם המאבק ימשיך נשקול דרכים נוספות כדי להקל על ציבור זה". לוי הוסיף כי עמדתו זו זכתה גם לגיבוי יו"ר ההסתדרות ויו"ר הסתדרות עובדי המדינה בישיבת הנהגת ההסתדרות.

הרקע לעיצומים הוא הפרת ההתחייבות של משרד האוצר לקלוט את עובדי הקבלן בתכנית ‘במעגלי תעסוקה’ להעסקה ישירה במסגרת חתימה על הסכם קיבוצי חדש ברשות. בוועד טוענים גם כי הנהלת הרשות מעוניינת להמשיך בהפעלת התכנית באופן חד צדדי על אף שהסכם ההפעלה שלה הסתיים ב-31 בדצמבר. "אנו תמהים איך לאוצר יש יכולת למנוע שירות מעשרות אלפי דורשי עבודה כאשר הם מפרים הסכמות בגסות מחד ואינם ממהרים לשבת ליישוב הסכסוך מאידך" מסר ל’דבר ראשון’ יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי. "המשק כולו עלול להינזק ואסור להמשיך לנוח על זרי דפנה. עובדי שירות התעסוקה הגיעו להצלחות בהורדת שיעור דורשי העבודה וצריך לאפשר להם את קליטתם של העושים במלאכה להעסקה ישירה. אנו דורשים מהאוצר פתרון הסכסוך במהירות על מנת למנוע פגיעה בשירות התעסוקה ועובדיו".

תכנית ‘מעגלי תעסוקה’ הינה תכנית המתנה את זכאותם של מבקשי הבטחת הכנסה לקצבה בהשתתפות בסדנאות אימון אישי שונות ותכניות השמה לתעסוקה. לאורך השנים צברה התכנית תנופה הולכת וגוברת ומשאביה הורחבו מתוך מגמה להרחיב גם את פעילותה. לאורך השנים נמתחה ביקורת על הפעלת חלקים מהתכנית באמצעות מנגנוני מיקור חוץ, וכן על העובדה שהסדנאות בה מתמקדות בסדנאות אימון אישי וכלים לשיפור תהליך חיפוש העבודה אך היא אינה כוללת הכשרה מקצועית ופיתוח מקצועי.

במסמך ניתוח והמלצות בנוגע למיקור החוץ בתכנית שכתב רמי אדוט ממכון ון ליר במאי 2017 קרא לשירות התעסוקה לבחון מחדש את ההכרעה בדבר מיקור-החוץ בתכנית – זאת במטרה למנוע ניגודי עניינים, שמירה על פעילויות הליבה בתחום ההשמה בשירות הממשלתי ועל מנת לשפר את שימור הידע הנצבר בתכנית בתוך השירות.

משירות התעסוקה נמסר עם תחילת העיצומים: "ההסכם הקיבוצי בין ועד העובדים, ההסתדרות, הממונה על השכר באוצר והנהלת שירות התעסוקה הסתיים ב-31 בדצמבר 2018. מזה כמה חודשים התנהל, ועודנו מתנהל, מו"מ בין הממונה על השכר באוצר לבין ועד העובדים והנהלת השירות. במסגרת זו התגלעו קשיים ופערים שטרם הגיעו לגישור. ההנהלה עושה כל מאמץ מול הממונה על השכר באוצר וועד העובדים להגיע לסיכומים, בכדי למנוע פגיעה בציבור דורשי העבודה, לטובת כל הצדדים".

במשרד האוצר הגיבו לטענות: "תכנית ‘מעגלי תעסוקה’ הופעלה בהצלחה בשנים האחרונות. כלל הגורמים סבורים כי יש להמשיך בהפעלתה לטובת אוכלוסיית דורשי הבטחת הכנסה ולטובת המשק. בימים אלו מתקיים מו"מ עם ועד עובדי שירות התעסוקה. לאור חשיבות התכנית והבטחת שירות איכותי לכלל תובעי הבטחת הכנסה ומקבלי הקצבאות, אנו מפצירים בוועד להמשיך במו"מ, מבלי להפסיק את פעילות התכנית."

Leave a Reply

Name *
Email *
Website