ההפגנות על הגדר: המפגינים מתפרעים ומשליכים אבנים ומטעני חבלה; צה”ל מגיב בירי

אלפני פלסטינים מפגינים בשעה זו במוקדים שונים בסמוך לגדר גבול רצועת עזה לציון יום האדמה ושנה להפגנות הגדר. המפגינים משליכים אבנים ומטעני חבלה לעבר הגדר וכוחות צה"ל מגיבים בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות. לעת עתה, מרבית המפגינים מתרכזים בצפון הרצועה. עם תחילת ההפגנות הגיע מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה למוקד הפגנה מול מעבר קרני, כשהוא מלווה בחברי המשלחת של המודיעין המצרי.

בישראל עוקבים אחר ההתפתחויות ברצועה וצופים כי מזג האוויר הגשום צפוי להשפיע על כמות המפגינים, וזאת למרות שברצועת עזה הוכרזה שביתה כללית. על פי השירות המטאורולוגי הגשם באזור זה יתחזק בשעות הצהריים.

דובר צה"ל פנה בערבית לתושבי הרצועה דרך הפייסבוק: "תושבי עזה, לפי הדיווחים הפלסטיניים במידה ולא תנהגו היום באלימות ובאמצעי טרור, יתבצעו צעדים אזרחיים משמעותיים שיוכלו לשפר תחומים אזרחיים מגוונים ברצועת עזה. תחשבו טוב טוב לפני שאתם מפעילים אלימות וטרור. ישראל נחושה להגן על אזרחיה וריבונותה".

לקראת ההפגנות הגדירו ברצועת עזה עשרות מתושבי הרצועה כאחראים להרחקת המפגינים מהגבול מחשש שיפגעו על ידי אש צה"ל.

צעיר פלסטיני כבן 20 מת הבוקר מפצעיו לאחר שנורה אתמול על ידי צה"ל סמוך לגדר הגבול ממזרח לעיר עזה, כך על פי הפלסטינים. במקביל, הבוקר התייחס חמאס לפגישה שערך אמש סגן מנהיג הארגון, סלאח אל-עארורי, עם מנהיג הג’יהאד האיסלאמי הפלסטיני זיאד נחאלה בביירות שבלבנון. השניים דנו במתיחות הביטחונית לקראת הפגנות יום האדמה והבהירו כי כל תוקפנות ישראלית נגד המפגינים תענה בתגובה של הזרועות הצבאיות.

הלילה (שישי) תקף טנק של צה"ל עמדה צבאית של חמאס בצפון רצועת עזה, וזאת בתגובה למטענים שהושלכו לעבר גדר המערכת במהלך הערב. זאת לאחר שבמשך כמה שעות בשעות הערב נשמעו פיצוצים עזים של מאות מטעני חבלה ורימונים, בעיקר על הגדר באזור צפון הרצועה. עם זאת, אחר הצהריים אתמול, היה אחד מימי השישי השקטים בשנה האחרונה בגבול עזה. 800 פלסטינים בלבד התפרעו במספר מצומצם של מוקדים, יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה ומטענים לעבר גדר המערכת. כוחות צה"ל פעלו מולם באמצעים לפיזור הפגנות.

הפעילות הערה ברצועת עזה אמש התרחשה על רקע הפגנות הענק המתוכננות היום לציון "יום האדמה" ושנה ל"צעדות השיבה", בהן צפויים להשתתף יותר מ-100 אלף פלסטינים ועל רקע המשא ומתן בין ישראל לחמאס שמתקרב להכרעה. על פי דיווחים, במשא ומתן חלה התקדמות מסויימת – אך השיח עדיין נוגע בטווח הזמן הקרוב בלבד – בתמורה לפתיחת המעברים, הרחבת מרחבי הדיג והקלה בהעברות הכספים מקטאר, יפעל חמאס לריסון ההפגנות. עם זאת, המצב כעת הוא מתוח מאד ובמידה וכמה מאות מפגינים יסתערו על הגדר, צה"ל יגיב בחומרה, דבר שעשוי לעורר מחדש את הירי על יישובי הדרום.

טנקים בגבול רצועת עזה. (קרדיט: דובר צה"ל)

ב"אל מיאדין" דווח כי מנהיג חמאס איסמעיל הנייה שוחח אתמול (שישי) עם שר החוץ הקטארי ועדכן אותו בשיחות מול בכירי המודיעין המצרי בנוגע למתווה הרגיעה. "אנו ניצבים בפני צומת דרכים ובחינה מעמיקה של עמדות ישראל ותגובתה לדרישות של עמנו", אמר הנייה ואיים כי "לאור זאת תיקבע הדרך לפיה יתנהל המצב בשעות הקרובות ב’צעדת המיליון’. כל האופציות על השולחן".

הזרוע הצבאית של הג’יהאד האיסלאמי קראה לתושבי עזה "להשתתף בציון יום האדמה ולהשתתף בצעדות השיבה ובהסרת המצור על מנת להתנגד בדרכים לא אלימות בפני הכיבוש. אנו מזהירים את האויב הציוני מפגיעה בדם הפלסטיני. הרג אזרחים יוביל למלחמה".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website