ההשוואה והביקורת

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיב היום (שלישי) לדבריו של שר החינוך נפתלי בנט הבוקר, לפיהם "הלוחמים שלנו פוחדים יותר מהפרקליט הצבאי מאשר מיחיא סינוואר". בנט אמר את הדברים במסיבת עיתונאים אותה קיים מוקדם יותר היום, בה הודיע כי סיעת הבית היהודי לא תפרוש הממשלה.

מנדלבליט הגיב לאמירה הקשה ואמר כי כמי ששימש עצמו בתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי משך שבע שנים, כולל במהלך מלחמת לבנון השנייה ומבצע "עופרת יצוקה", "עמידה בהוראות הדין, גם בשעת לחימה, היא מקור עוצמה לצה"ל, למפקדיו ולחייליו".

עוד אמר מנדלבליט כי "קציני הפרקליטות הצבאית פועלים שכם אל שכם יחד עם המפקדים, למען המטרה המשותפת של השגת יעדי הלחימה. הפרקליטות הצבאית, בראשותו של הפצ"ר אלוף שרון אפק, פועלת ללא לאות על מנת להעמיד לרשות צה"ל את המעטפת המשפטית הדרושה להפעלת עוצמתו הצבאית בכדי להכריע את אויבנו, תוך עמידה בהוראות הדין".

מנדלבליט מסר כי הוא "מגבה באופן מלא את מלאכתם החשובה, המהווה חלק בלתי נפרד מהחוסן הלאומי של מדינת ישראל".

גם בצה"ל התייחסו לדבריו של בנט. בפתח ישיבת פורום המטה הכללי אמר ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט-  כי הוא "גאה בלוחמי צה"ל שעומדים על משמרתם, פועלים בנחישות ובמחויבות רבה בכל גזרות הלחימה ומגנים על תושבי מדינת ישראל.
הפרקליטות הצבאית היא חלק מעוצמתו של צה"ל ומסייעת לו כתף אל כתף עם המפקדים והלוחמים לממש את ייעודו המבצעי ולנצח במלחמה. האלוף שרון אפק ממלא תפקידו במקצועיות ובהצטיינות שזוכה להערכה בצה"ל ומחוצה לו. יש להשאיר את צה"ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי".

מלשכת שר החינוך נמסר כי "השר בנט ביטא הבוקר את עמדתו הברורה – בצה"ל, ולא רק, שוררת כיום עודף משפטיזציה. השר בנט מאמין, כי כיום חיילי צה"ל נדחקים לפינה על ידי חישוקים משפטיים עודפים, באופן שפוגע ברמת המבצעיות ובלוחמי צה"ל, מעבר למגבלות הדין הבינלאומי. האיזונים אינם נכונים כיום. השר בנט מעריך הערכה עמוקה את מפקדי צה"ל ובראשם הרמטכ"ל גדי איזנקוט. לצד זאת, דעתו בנושא איתנה".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website