הוחמר עונשם של שני אחראים לאסון הר הרצל: מהנדס המבנים יישלח למאסר

החמרה משמעותית בעונשם של אורן ורשבסקי ויצחק צוקר, שהורשעו באחריות לאסון בהר הרצל באפריל 2012 בו נהרגה קצינת צה"ל הילה בצלאלי ז"ל ונפצעו שבעה חיילים נוספים. בעקבות ערעור על גזר דינם של השניים קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי עונשו של מהנדס המבנים ורשבסקי יוחמר מעבודות שירות לתשעה חודשי מאסר, ועונשו של יועץ הבטיחות צוקר יוחמר מארבעה לשישה חודשי עבודות שירות.

האסון אירע במהלך החזרות לטקס המרכזי של יום העצמאות בשנת 2012, נהרגה סג"ם הילה בצלאלי, דגלנית מחיל הרפואה ועמה נפצעו שבעה חיילים, לאחר שהתמוטט גשר התאורה שהקיף את הרחבה. על פי כתב האישום, המבנה הוקם על ידי חברת ‘עיצוב במה בע"מ’, אף שלעובדיה לא היו הכישורים המקצועיים הנדרשים, לא היה כל תכנון הנדסי או חישובים הנדסיים ולא היה פיקוח הנדסי. בנוסף, המבנה נבנה באמצעות אביזרים שאינם ראויים ואינם מתאימים. מערכת העיגון של המבנה הוקמה ללא תכנון ובאופן שרירותי, לא הייתה יציבה ולא הייתה יעילה, אלא אולתרה ולמעשה הייתה חסרת יכולת של ממש לייצב את המבנה.

התמוטטות גשר התאורה שהקיף את רחבת הטקסים בהר הרצל, במהלך ההכנות לטקס הדלקת המשואות, אפריל 2012. באירוע נהרגה סג"מ הילה בצלאלי, דגלנית מחיל הרפואה, ועימה נפצעו שבעה חיילים נוספים. (צילום: נתי שוחט / פלאש 90).

בדצמבר 2017 הורשעו ורשבסקי וצוקר בבית משפט השלום בירושלים בגרימת מוות ברשלנות ובחבלה ברשלנות. ביוני 2018 גזר בית המשפט על המהנדס אורן ורשבסקי 400 שעות לתועלת הציבור, ונימק את העונש הקל יחסית במצבו הבריאותי של ורשבסקי. על יועץ הבטיחות יצחק צוקר נגזרו ארבעה חודשי עבודות שירות. באוגוסט האחרון הגיש צוקר ערעור לבית המשפט המחוזי על פסק הדין בו הורשע במשפט המקורי. גם הפרקליטות ערערה למחוזי, וטענה שיש להחמיר בעונשו של ורשבסקי.

עורכי הדין ברוך רובין ואריאל רובין שייצגו מטעם הסניגוריה הציבורית את יצחק צוקר, מסרו כי "מדובר בטרגדיה קשה. מר צוקר לקח אחריות על חלקו בפרשה וקיבל את הכרעת הדין וכעת כל רצונו שהמדינה תפעל לתיקון הליקויים שהתגלו בעקבות האסון כדי למנוע אסונות עתידיים. אנו מברכים על כך שבית המשפט איזן בין הנסיבות הטראגיות של האסון לבין העובדות וקבע שמדרגת הרשלנות של צוקר היא הנמוכה ביותר"

מהנדס המבנים אורן ורשבסקי (מימין) ויועץ הבטיחות יצחק צוקר, שהורשעו באחריות לאסון קריסת מערך התאורה בהר הרצל באפריל 2012. (צילום ארכיון: פלאש90)

ההליך המשפטי כנגד שאר המעורבים בפרשה הסתיים בהסדר טיעון בדצמבר 2016 דורון לביא, מנכ"ל ‘עיצוב במה’ זוכה מאשמה במסגרת הסדר טיעון, ואילו הסמנכ"ל אלעד לביא ומנהל התפעול טאימורז ליאונידזה הורשעו בגרימת מוות ברשלנות. על ליאונידזה נגזרו שבעה חודשי מאסר ועל אלעד לביא שישה חודשי מאסר.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website