הורי הנספות באסון מכינת בני ציון: “עסקאות טיעון מחפירות, דורשים לא להקל”

הצעת פשרה בתיק אסון מכינת בני ציון מעוררת זעם ברב הורי ההרוגים. במקביל להליך הפלילי במסגרתו מואשמים מנהל מכינת בני ציון לשעבר יובל כאהן, ומנהל התכנית החינוכית במכינה אביב ברדיצ’ב, בהמתה בקלות דעת, התנהל בחודשים האחרונים הליך גישור בין הפרקליטות והנאשמים.

השופטת רויטל כץ, נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, ביקשה היום את התייחסות הצדדים להצעת פשרה לפיה יופחת האישום מעברה של המתה בקלות דעת, שהעונש המרבי עליה הוא שתים עשרה שנים, לגרימת מוות ברשלנות, עברה שהעונש המרבי עליה הוא שלוש שנים בלבד. הצדדים מצופים למסור את התייחסותם להצעה בתוך עשרה ימים, לקראת הדיון הבא בהליך, שיתקיים ב-27 ליולי.

ההרוגות וההרוג באסון השיטפון בנחל צפית

הוריי עשרת הנערות והנער שנספו באסון מכינת בני ציון זועמים על האפשרות של פשרה. "שנתיים וחודשיים מאז האסון והמשפט עדיין לא החל בפועל. במקום זה נרקמות עסקאות טיעון מחפירות. אני דורש מהפרקליטות לא להקל", אמר ל’דבר’ אוריאל בר שלום, אביה של אילן ז"ל, שהגיע עם הורים נוספים לבית המשפט במטרה למחות על הליך הגישור. ההורים לא הורשו להיכנס לאולם, לטענת המאבטחים בעקבות מגפת הקורונה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

אסון מכינת בני ציון אירע בנחל צפית במדבר יהודה ב-26 באפריל 2018, במהלך טיול גיבוש של המכינה. למרות שראשי המכינה ומנהלי הטיול היו מודעים להתראת השיטפונות באזור, נכנסו המטיילים לאפיק הצר. בזרם ששטף את הנחל שעות ספורות לאחר מכן נספו תשע נערות ונער אחד. שני בני נוער נוספים ספגו חבלות קשות.

כתב האישום החמור כנגד מנהל המכינה וכנגד מנהל התכנית החינוכית, מגולל שרשרת של החלטות המבטאות התעלמות מאזהרות והפקרת חיי אדם בשבועות, בימים ובשעות לפני האסון. ההליך הפלילי כנגד הנאשמים נפתח בדצמבר האחרון. בתחילת פברואר השנה, הגישו משפחותיהם של ההרוגים תביעת פיצויים בגובה עשרות מיליוני שקלים כנגד המכינה, מנהליה והמדינה. בנוסף דורשים ההורים הקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האסון.

הפגנת הורי מכינת בני ציון (צילום: דוד טברסקי)

עו"ד אפרת רייטן המייצגת את המשפחות: "הצעת הגישור שהועלתה היום לחלוטין לא משקפת את כתב האישום החמור והמעשים החמורים של הנאשמים. הנאשמים חטאו בחטא היוהרה ומשפחות האסון מצפות מבית המשפט והפרקליטות למלא את תפקידם ללא מורא – לערוך משפט צדק ולברר את האמת".

המשפט כנגד כאהן וברדיצ’ב אמור היה להתחיל ב-18 למרץ, לאחר שעורכי הדין של הנאשמים, עו"ד אורי קורב וציון אמיר סירבו להשיב לכתב האישום בטענות על חוסר שיתוף פעולה מצד צוות התביעה. השופט אליהו ביטן, המנהל את המשפט,  ביטל את הטענות ודרש מהצדדים להגיע להסכמות על הטענות עד תחיל מרץ, אך במקביל לכך החל תהליך גישור בין הצדדים.

"זה כבר הדיון השלישי בעניין" אמר בר שלום באכזבה. "בפרקליטות טענו שהסכימו לגישור מטעמים טקטיים בלבד, אך מסתבר שהמצב שונה. הצדדים אמורים לשקול תהליך גישור לקראת סוף החודש ולאחר מכן בתי המשפט ייכנסו לתקופת פגרה והמשפט יחל אולי לאחר החגים". טחנות הצדק, כמו שאומרים, טוחנות לאט.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website