היאם – אחות בבתי ספר: “אנחנו התחנה הראשונה במניעת והפחתת מחלות”

שם: היאם אבו גאבל | גיל: 51 | מקום עבודה: בתי הספר בכפר טורעאן | מקום מגורים: כפר טורעאן

מה התפקיד שלך?
"אני אחות בריאות התלמיד בבתי ספר. אני מחסנת תלמידים, מבצעת בדיקות ראייה ושמיעה, משקל וגובה, ומקיימת הדרכות וחינוך לבריאות התלמידים לפי הגיל."

מדוע בחרת במקצוע הזה?
"זה היה החלום שלי. כשהייתי קטנה חלמתי להיות אחות ואם היו נותנים לי הזדמנות לבחור מקצוע אחר עדיין הייתי בוחרת במקצוע האחות. כדי להיות אחות צריך להיות אדם נאמן עם ביטחון עצמי, שאוהב את העבודה שלו מכל הלב. זה תפקיד מאוד חשוב עבור החולים."

מה את אוהבת בעבודה שלך?
"אני אוהבת את הקשר ביני לבין התלמידים. אני עובדת עם תלמידים מכיתה א’ ועד כיתה ט’. בגיל ההתבגרות אנחנו נותנים לתלמידים חינוך על ההתפתחות הפיזיולוגית, הנפשית והחברתית. יש חשיבות לחינוך בגיל הזה כי יש הרבה שינויים בגוף, פיזית ומחשבתית. זה גורם לי להרגיש שאני עושה משהו. תלמידה מעדיפה לדבר עם האחות על בעיות שהיא נתקלת בהן. אנחנו שומרים על הצניעות של התלמידים ויש הרבה אמון. אנחנו גם חושפים להרבה בעיות."

מה קשה לך בעבודה?
"יש מחסור בתקנים וזו בעיה. יש לי שבעה בתי ספר, וקשה לי לעבור מהאחד לשני. היום הייתי בחטיבת הביניים, וייקח לי שבועיים או שלושה לחזור אליה שוב. צריך המון הדרכות למחנכים, ואחיות בית הספר אינן יכולות לעשות את זה לבדן. אנחנו בדרך כלל מצליחות לבצע הדרכות, אבל זה לא מספיק. יש לי יותר מ-3,000 תלמידים. צריך שיהיו עוד המון אחיות בתפקיד הזה, שיכניסו עוד תקנים."

ספרי על חוויה משמעותית ומרגשת שחווית בעבודה?
"עכשיו אנחנו עושים בדיקות ראייה, והשבוע נתקלתי בתלמידה שלא רואה. גיליתי שהיא לא רואה אפילו ממטר. יצרתי קשר עם ההורים ודיברתי עם המחנכת. המחנכת הרגישה שיש בעיה אבל לא בדקה אותה. לעתים קרובות אנחנו מגלות את הבעיות שהמחנכים לא מגלים. למשל, במסגרת הבדיקות אני מגלה שיש הרבה תלמידים בהשמנת יתר. 35% מהתלמידים בכיתה ז’ אובחנו כסובלים מהשמנת יתר."

מה היית רוצה לומר לציבור הישראלי לרגל שבוע האחיות?
"אני רוצה להגיד שצריך תמיד לתמוך באחות. שיידעו שהיא הכתובת הראשונה לבריאות, ואם רוצים להפסיק את המחלות צריך לתמוך באחיות, וגם לתת תקנים כדי שיהיו עוד אחיות שיעזרו במשימה. אין תקנים ויש הרבה עבודה. אני קוראת לשר הבריאות ומבקשת עוד תקנים לאחיות. אחיות בית הספר הן התחנה הראשונה במניעת והפחתת מחלות, השמנת יתר ולחץ דם."

Leave a Reply

Name *
Email *
Website