היועמ”ש: טוען כי לא נחשף ל”סוד” הביטחוני שהביא לאישור מכירת הצוללות

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, התייחס הערב (ראשון) להצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה נתניהו חשף בפניו את השיקולים לכך שלא התנגד למכירת צוללות גרמניות למצרים.

היועמ"ש הבהיר כי בעת חקירת פרשת הצוללות במשטרה, נתן נתניהו עדות פתוחה שנגעה לחלקו בעסקת מכירת הצוללות. בעת מתן עדות זו, הוא השיב בין השאר גם לשאלות בנושא מכירת צוללות מגרמניה למצרים והסביר בהקשר זה כי קיימת סיבה רגישה שבגינה הוא לא התנגד בשלב מסוים למכירת הצוללות. נתניהו אמר אז לחוקרי המשטרה, כי הסיבה שהוא אינו יכול לפרט את מניעיו בפניהם היא "מפאת סודיות", אך הוסיף כי הוא מוכן להשלים את עדותו בנושא בעדות מיוחדת שימסור ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה בלבד.

מנדלבליט | נתניהו (צילום: הדס פרוש, נועם רבקין פנטון / פלאש90)

למרות זאת, מאחר שנתון סודי זה לא היה דרוש באותו מועד לחקירה הפלילית, הוחלט בשעתו – על דעת כל גורמי החקירה והאכיפה הנוגעים בדבר – שלא נדרש להעמיק ולברר מהו הנתון הסודי האמור. בשל כך – מנדלבליט לא נחשף למעשה לשיקוליו של נתניהו באשר לשיקולים לאי ההתנגדות למכירת הצוללות למצרים.

הצהרה זו של היועמ"ש נוגדת את דבריו של נתניהו בראיון, לפיהם "לא עדכנתי אף אחד (לגבי שיקולי מכירת הצוללות למצרים, ע.י) כי זה סוד שיודע אותו היועץ המשפטי לממשלה, והצוות הקרוב שלו".

היועמ"ש סיים את מכתבו בנושא בהבהרה לפיה "היועץ המשפטי לממשלה לא נחשף לנתון סודי זה בשום שלב". עוד כתב כי "אין באמור לעיל כדי להביע עמדה בקשר לכל היבט או עובדה אחרים שעלו במסגרת דבריו של ראש הממשלה בראיון האמור".

התייחסותו של מנדלבליט לדברים נעשתה בתגובה לפניית ‘התנועה לאיכות השלטון’ אליו, בה ביקשה התנועה כי היועמ"ש יפרסם הודעה רשמית לציבור המאשרת כי ידע על החלטת ראש הממשלה שלא לסרב למכירת הצוללות הגרמניות למצרים ועל המניעים שבבסיסה.

כזכור, בשבועות האחרונים נחשף לראשונה כי נתניהו החזיק במניות בחברת ‘גראפטק’, שאחד מלקוחותיה הגדולים הייתה חברת ‘טיסנקרופ’, ממנה נרכשו הצוללות העומדות בלב פרשת 3000 שנחקרה במשטרה. לאחר גילוי זה, הודיע משרד המשפטים כי נבחנת פתיחת חקירה בנושא.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website