היועץ המשפטי לממשלה תומך בהשוואת המס בין טבק לגלגול לסיגריות

היועץ המשפטי לממשלה הודיע היום (ראשון)  כי הוא תומך בהשוואת המס המוטל על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות. זאת בניגוד לעמדת שר האוצר משה כחלון המתנגד להעלות את המס. עמדתו של היועץ המשפטי נמסר לקראת דיום בעתירה שהוגשה בעניין ביום ראשון הבא.

"בשים לב לעמדת משרד הבריאות כי הנזק הבריאותי שנובע ממוצרי טבק לגלגול דומה לנזק שנובע מסיגריות רגילות, ומאחר שלא נמצאה הצדקה התומכת בהותרת אי-השוויון, החל במישור המיסוי בין מוצרי טבק לגלגול לבין סיגריות רגילות, על כנו", נכתב בתשובת המדינה לקראת הדיון בעתירה, שהוגשה על ידי המיזם למיגור העישון ושאליו הצטרפה האגודה למלחמה בסרטן.

עוד הוסיפה המדינה כי "יתכן והשוואה זו תשליך על האוכלוסייה שבחרה לצרוך את המוצר הזול יותר, אך אין בכך כדי לשנות מהעמדה המשפטית באשר למתן צו מוחלט בגדרה של העתירה שבכותרת, בהעדר הצדקה מקצועית, במישור הבריאותי או המיסוי, להבחנה בין המוצרים האמורים".

גם התייחסותו של כחלון הופיעה בתשובת המדינה, ובה טען שר האוצר כי הוא חושש שהעלאת העמס תוביל לפגיעה כלכלית בצרכני מוצרי הטבק לגלגול, בעיקר על שכבות חלשות ועל אוכלוסיות צעירות.

מנכ"לית המיזם למיגור העישון, שירה כסלו, תקפה את עמדת כחלון ומסרה כי "חבל שגם הפעם שר האוצר מתעקש לשחק משחקים פוליטיים, ואפילו ברגע ההיסטורי הזה הוא בוחר לצאת נגד העמדה הנחרצת של גורמי המקצוע – הכל בשביל לקטוף עוד כמה לייקים ולגזור קופון יחצ״ני ערב הבחירות. לצערנו, מדובר בהמשך ההתנהלות הצינית והמאכזבת של כחלון בפרשה, והיא רק מגדילה את ההערכה למשרדי הבריאות והמשפטים שעמדו מול הלחצים הפוליטיים שהפעיל עליהם כחלון".

משה כחלון בוועידת ישראל לעסקים (צילום: דבר ראשון)

Leave a Reply

Name *
Email *
Website