היוצרת נעמי פולני היא כלת פרס ישראל בתחומי התיאטרון והמחול

היוצרת נעמי פולני היא כלת פרס ישראל לשנת תשע״ט בתחומי התיאטרון והמחול. כך הודיע היום (שלישי) שר החינוך, נפתלי בנט.

״בישרתי כעת לנעמי פולני, אם הלהקות הצבאיות, על זכייתה בפרס ישראל בתחומי התיאטרון והמחול.‬" כתב בנט בחשבון הטוויטר שלו והוסיף כי "‫פועלה התרבותי העשיר העניק לנו עשרות יצירות מחול, תיאטרון ומוסיקה.‬ נעמי, שבמלחמת השחרור הייתה מכוכבות להקת הפלמ״ח, היא לוחמת תרבות אמיתית. ‬‫נועזת, יצירתית וציונית."

"נעמי פולני יוצרת מקורית מזה שנים, פורצת דרך באישיותה ובתחומי עיסוקיה. במאית בקול, בתנועה ובעיקר בפיצוח משמעות המילים בעברית, המילים על הבמה, ומילות השיר העברי", כתבה בנימוקיה ועדת הפרס, בראשותה של ד"ר הדסה שני. "פולני גילתה, הנחתה וחנכה דורות של שחקניות, רקדנים ושחקנים רבים, ועשתה זאת בהומור נדיר, בשפתה הייחודית, ובהבנה עמוקה של אומנות הבמה שהיא הפכה לאמנות".

פולני מזוהה יותר מכל כבמאית הלהקות הצבאיות בראשית דרכן, וכמייסדת ובמאית להקת "התרנגולים". לאחר שסיימה את לימודי התיכון הצטרפה לפלמ"ח, ובמלחמת השחרור הייתה מכוכבות להקת הפלמ"ח, הצ’יזבטרון. בשנות החמישים הפכה לבמאית הלהקות הצבאיות, שהיו אז בראשית דרכן. סגנון ההעמדה והבימוי שלה, שכלל תנועות שליוו את מילות השירים, השתרש בלהקות הצבאיות במשך שנים רבות והפך לסימן ההיכר של יצירותיה.

בשנת 1960 הקימה פולני את להקת "התרנגולים", בה היו חברים כמה ממשוחררי להקות הנח"ל, בהם יהורם גאון, ישראל פוליאקוב וליאור ייני. את החומרים המוסיקליים של הלהקה כתבו כמה מהיוצרים הבולטים של אותה תקופה וביניהם חיים חפר, משה וילנסקי וסשה ארגוב.

לאורך השנים זכתב פולני בכמה פרסים על פועלה האמנותי, ביניהם פרס אקו"ם על מפעל חיים אותו קיבלה ב-13 בנובמבר 2007 ואות הוקרה מיוחד מנשיא המדינה ראובן ריבלין, אותו קיבלה בטקס יום העצמאות ה-70 בבית הנשיא.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website