הכסף הקטארי יגיע לחמאס דרך האו”ם | בינתיים נשמר השקט על הגדר

הארגונים ברצועת עזה הסכימו להעביר את הכסף הקטארי למימון פרויקטים הומניטריים שינוהלו בידי האו"ם. העברת הכסף, שתוכננה למחר (שבת), באיחור של כשבועיים, לא תתבצע בשלב זה, משום שתנועת חמאס הודיעה לשליח קטאר לאזור, מוחמד אל-עמאדי, כי אינה מעוניינת לקבלו בתנאים שקבעה ישראל, ביניהם מיתון ההפגנות השבועיות בסמוך לגדר הגבול בין הרצועה לישראל. בנוסף, נראה שאל-עמאדי  עצמו קרא למפגינים על הגדר להפגין באופן רגוע, ההפגנות מתקיימות ברגעים אלו.

"מדובר בסיוע הומניטרי דחוף לתושבי עזה בשל מצבם הקשה", אמר אל-עמאדי. "חלק מהצדדים ניצלו זאת למשוואה של שקט בתמורה לדולרים, וצדדים אחרים היו מעוניינים לנצל את הכסף הזה לשם תעמולת בחירות או הישגים פוליטיים. העם הפלסטיני הנתון תחת מצור יכול להפגין כדי להציג לעולם את סבלו, כך שהצעדות יכולות להימשך באופן רגוע". על פי אל-עמאדי הכסף ינוצל לסיוע למשפחות נזקקות ולפיתוח תשתיות במערכת הבריאות.

חלוקת משכורות בעזה. 7 בנובמבר 2018. (Photo by Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images IL)

בתגובה צייץ יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי כי "נתניהו משחד את חמאס ב-15 מיליון דולר, אבל אפילו הטרוריסטים לא מוכנים לקבל את מזוודות הכסף. נתניהו משפיל את הכבוד הלאומי. ביזיון. אפשר לשנות את המציאות הזו בשילוב אמצעים ביטחוניים ובריתות מדיניות עם מדינות ערב המתונות. וזה מה שנעשה. אנחנו מתחייבים".

גם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, התבטא בנושא כשכתב היום בדף הפייסבוק שלו כי "שלשום שמענו את ההודעה ‘הדרמטית’ של רה"מ בנימין נתניהו על עצירת ההעברה של הכסף הקטארי לפעילי חמאס בעזה. סוף סוף היה נדמה שגם ראש הממשלה מבין שצריך להפסיק לשלם את דמי הפרוטקשן לטרוריסטים ולממן את הטרור כנגד עצמנו. אלא מה? יממה עברה וההחלטה חלפה עם הרוח. זו הייתה ‘הכרזה לרגע’. בחמאס איימו ונתניהו התקפל. התברר שמבחינתו ניסיון לרצוח קצין צה"ל ומהומות בגבול הרצועה אינם מצדיקים את ביטול תשלומי דמי החסות. מנהיגי החמאס מרגישים חסינים ובטוחים וממשלת ישראל מפחדת. בלבול יוצרות מוחלט!".

שלשום שמענו את ההודעה "הדרמטית" של רה"מ בנימין נתניהו על עצירת ההעברה של הכסף הקטארי לפעילי חמאס בעזה. סוף סוף היה נדמה…

Posted by ‎Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‎ on Wednesday, 23 January 2019

בינתיים ההפגנה השגרתית על הגדר מתקיימת במספר מוקדים ללא אלימות יואצת דופן. מאז אתמול בלילה תגבר צה"ל את הכוחות ברצועת עזה כדי לסייע בשמירה על ביטחון הגבול בזמן ההפגנות. זאת בנוסף לסוללות כיפת ברזל שעיבו את ההגנה האווירית בדרום, מחשש למטחי רקטות לעבר ישראל במהלך סוף השבוע זאת לאחר שהשבוע לווה בחשש להסלמה בעקבות ירי לעבר קצין צה"ל ותגובת צה"ל שכללה הפצצות מטרות חמאס ברצועה וירי מטנק שהרג פעיל חמאס ופצע ארבעה נוספים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website