הכפר ריינה שובת בעקבות מותם של שניים מבניו בתאונת עבודה

הכפר ריינה ששכל אמש שניים מבניו בתאונת עבודה באתר בניה בחריש השבית היום (שני) את העבודה, המסחר והלימודים לאות אבל. אמש נערכה בכפר גם הפגנה קטנה כנגד ההפקרות הבטיחותית באתרי הבניין. דאמן ג’ול ג’מאל טאטור ז"ל ונשני אמין נאצר בסול ז"ל נפלו אתמול שניהם אל מותם מגובה שבעה מטרים מפיגום שקרס.

"90% מהפועלים לא יצאו היום לעבודה וגם הלימודים הושבתו. הכל שובת. יש פה מאות ואפילו אלפי אנשים באוהל האבלים" אמר ל’דבר ראשון’ מוחמד יונס, פעיל פוליטי-חברתי ובן דודו של טאטור שנהרג אמש. "אנחנו יודעים שהאתר גם נסגר. זו מכה קשה לאבד שני אנשים צעירים ביום אחד, שניהם לפני גיל 25".

#أمين_وضامن فاجعة #الرينة
الرينة تخرج من بيوتها لهذا المصاب – من داخل بيوت الأهل الثكالى أوجاعٌ وآلام ، قلوب تتشح…

פורסם על ידי ‏‎Shashe Net‎‏ ב- יום ראשון, 17 במרץ 2019

"יש פה אוכלוסיה רחבה שעובדת בבניין, זו הפרנסה המרכזית של בני הכפר. הם עובדים בתנאים קשים מאוד, עם מנופים ומכשור אלקטרוני. הבניה לגובה גורמת לנפילות" הוסיף יונס, שפעיל מזה תקופה ארוכה במאבק כנגד תופעת תאונות העבודה והבניה. "אנחנו רוצים שתנאי העבודה בגובה יפסיקו לסכן חיים של אנשים. בטיחות, להעסיק יותר מפקחי בטיחות והכשרה למנהלי עבודה" אמר. "אנחנו מדברים על דברים הומניים ואנושיים למען הפועלים עצמם. הם יוצאים בשעה 5 בבוקר לעבודה ולא חוזרים – זה הגורל שלהם? ככה זה צריך להיראות? זה אבסורד". לדבריו מתארגנת כעת יוזמה ראשונית בכפר ליצירת צוות מתנדבים בשיתוף פעולה עם המועצה המקומית במטרה להתמודד עם מצב הבטיחות באתרי הבניין שבני הכפר עובדים בהם.

"הוא היה אדם חמוד, אוהב לצחוק, אוהב את החיים זה כואב. קורע את הלב", אמרה ל’דבר ראשון’ קרובת משפחה נוספת של טאטור. "מאז סוף כיתה י"ב הוא עובד בבניין. וודאי שכל אמא ואבא שיודעים שהבן שלהם עובד על קומות גבוהות דואגים. כשהאחים שלי יוצאים לעבודה יש לי תמיד חששות.

"חשוב שיטפלו בבעיה של תאונות העבודה. שראש הממשלה וכולם ידעו שאנחנו במלחמה. גם ביום שישי נפל עובד ונפטר" הוסיפה, כשהיא מתייחסת למותו של אבראהים עבדו ז"ל (19). מוקדם יותר אתמול נהרג גם פאהד יוסף מחסן גנימאת, בן 38, תושב העיירה צוריף שליד חברון, מפגיעת טרקטורון בובקט במהלך עבודתו במפעל לחומרי בניין באזור התעשייה נתיבות.

מלבד שלושת ההרוגים, נפצעו גם שני עובדים – האחד באורח קשה באתר בניה ברמות השבים והשני באורך בינוני באתר בניה בהרצליה. גם הבוקר (שני) נפתח בשתי תאונות עבודה נוספות: פועל שנפל מגובה 4 מטרים באתר בניה בעין הוד, ופועל נוסף שנפל מגובה באתר בניה בכפר יונה – שניהם נפצעו באורח בינוני.

"רצף התאונות המזעזע מלמד שעד כה מנהל הבטיחות בעבודה במשרד העבודה, מלבד סיסמאות וכותרות בתקשורת, לא עושה כל פעולה אופרטיבית בשטח כדי למנוע את התאונה הבאה" מסר אמש עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה. "מתחילת השנה נהרגו 18 עובדים בתאונות עבודה ועולם כמנהגו נוהג, הפורום למניעת תאונות עבודה קורא ליחידת פלס בלהב 433 ולמנהל הבטיחות בעבודה, לשלב ידיים, זוהי שעת חירום ויש לפעול באופן מיידי להגברת האכיפה הפלילית בתחום הבטיחות בעבודה אחרת נמשיך לספור את הפועלים שנהרגים על מזבח ההפקרות בענף הבנייה".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website