הלחץ השתלם: תוקם ועדה מיוחדת לעניין הרפורמה בחוק החינוך המיוחד

בימים הקרובים תוקם בכנסת ועדה מיוחדת לעניין הרפורמה בחוק החינוך המיוחד והמוכר שאינו רשמי. זאת בעקבות לחץ מצד הסתדרות המורים, ארגוני ההורים וקואליציית ההורים על קשת המוגבלויות. הרפורמה עומדת בליבה של מחלוקת קשה בין ארגוני ההורים, ההסתדרות והמדינה מעל לשנה כאשר יישומה כבר מתרחש בפועל במחוז צפון של משרד החינוך ובימים אלו נקלטים תלמידים חדשים שייקחו בה חלק בשנה הבאה.

אמש הכריזה ועדת הכנסת שהיא תמליץ על הקמת ועדות מיוחדות ביניהן, על יישומה של הרפורמה בחינוך המיוחד. ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), שהוביל את הדיונים לגבי הרפורמה בשנתיים האחרונות בוועדת החינוך בכנסת, יעמוד ככל הנראה בראש הוועדה, אך הדבר אינו אושר סופית. לפני כשנה צידד מרגי בעמדת הסתדרות המורים וארגוני ההורים על כך שהרפורמה אינה מתוקצבת דיה על מנת שתיושם באופן הראוי ושיש לערוך בה שינוי עומק לפני שתצא לפועל בכל המדינה.

ח״כ יעקב מרגי (צילום: יונתן זינדל)

"הודות להירתמות המסיבית של חברי הכנסת מכל המפלגות וההבנה שמדובר בנושא קריטי למערכת החינוך, אפילו בתקופה הזאת הצלחנו לגרום לח"כים לשתף פעולה" מסרה הבוקר מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד. במקביל לכך שלחה הסתדרות המורים מכתב דחוף לראש הממשלה, בנימין נתניהו, הדורש להקפיא מידית את הרפורמה בחוק החינוך במיוחד, זאת לאחר שכבר איימה בסכסוך עבודה סביב הנושא לפני שבועיים, זאת בשל הפגמים החמורים בה. "יישום הרפורמה גורם לפגיעה אנושה באחד המערכים הרגישים ביותר של מערכת החינוך. זאת תוך החטאה מוחלטת של אחת המטרות העיקריות בחוק החינוך המיוחד- השילוב" נמסר מהסתדרות המורים.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הסתדרות המורים, ביחד עם ארגוני ההורים, ספגו בשבועיים האחרונים ביקורת קשה מצד ארגוני ההורים לילדים על קשת המוגבליות, בטענה שיש לדרוש להקפיא את הרפרומה מכיוון שהקפאה מידית פוגעת בזכות של הילדים המיועדים לשילוב במערכת החינוך ‘הרגילה’ כבר בשנה הקרובה.

יו"ר הסתדרות המורים יפה בן דוד (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

"במקום להסכים כבר לפני שנתיים לקריאה שלנו לחייב מורים לעבור השתלמויות שיתנו להם כלים לנהל כיתה הטרוגנית, בן דוד הודיעה שלא תחייב מורים לקחת השתלמויות ויצאה בקריאה להגביל את כמות התלמידים המוכלים בכיתות" נמסר הבוקר מקואליציית ארגוני הילדים על הקשת המוגבלויות, שבירכו על ההחלטה להקמת הועדה ומתחו ביקורת קשה על בן דוד על כך שהיא ממשיכה לקרוא להקפאתה המוחלטת של הרפורמה "מדובר בבקשה המנוגדת לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות ולאמנה הבינ"ל שמדינת ישראל חתומה עליה"

יש לציין שלפני כשלושה שבועות פנתה הקואליציה בפנייה ישירה ליו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) כדי שיקדם פתיחה מחדש את פעילותן של ועדות הכנסת על מנת לטפל במקרים דחופים של חוסר תקציב ואי-יישום תקנות במערכת החינוך והרווחה. "לא פותרים עוול בעוול" ציינו בקואליציה, אך חזרו והדגישו שעקרונית הם מסכימים עם כל הטענות העיקריות שהסתדרות המורים הציגה כנגד הרפורמה ובינהן: פגיעה בתנאי העבודה של המורים בעקבות הרפורמה; הכשרה בלתי מספקת של צוותי ההוראה בחינוך הרגיל ליישום הרפורמה וקליטת הילדים, תת תקצוב ועוד.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website