“הם ידעו”: תושבים בלוב זועמים על הרשויות על מצב הסכרים לפני השיטפונות הקטלניים

העיר דרנה בלוב לאחר השיטפון (צילום: Marwan Alfaituri/via REUTERS)

סוכנות הידיעות רויטרס

  • רסס

צרו קשר עם המערכת:

עדכון אחרון: 18.09.2023

  • Share via Whatsapp
  • שתפו
  • צייצו
  • open more

    • שלחו במייל
    • הדפיסו

נושאים קשורים:

"ממשלת לוב ידעה על מצב הסכרים בנהר דרנה", אומר לרויטס ההידרולוג בלובי עבדול וואניס עאשור, שחוקר את הסכרים המגינה על עיר הנמל דרנה. במאמר אקדמי שפרסם כבר לפני שנה הוא התריע מפני אסון קרב ובא, כתוצאה מתחזוקה לקויה של מערכת הסכרים. "היו אזהרות לפני, המדינה ידעה על המצב מנציבות המים הציבורית ומחברות זרות שבאו להעריך את מצב הסכר".

אזהרותיו של עאשור, התגשמו כאשר סופה קשה שבוע שעבר הובילה לקריסת סכרים באזור, ולשיטפונות ענק שגרמו למותם של מעלה ל-11 אלף איש. "כשאספתי את המידע מצאתי סדקים בסכרים, והתגברות בכמות המשקעים והשיטפונות", אומר עאשור שחוקר את מערכת הסכרים מזה 17 שנה, ומוסיף "מצאתי עוד מספר דו"חות שמזהירים מפני אסון אם הסכים לא יתוחזקו כראוי".


נזקים מהצפות מאסיביות בדרנה, לוב (צילום AP/יוסף מוראד)

"הרבה אנשים אחראים לכך שהסכרים לא תוקנו, ועכשיו יש אסון", אומר אלעווד אלשווי, מורה לאנגלית שמתנדב בקבורת הגופות באזור האסון, "זו טעות אנוש, אבל אף אחד לא הולך לשלם על זה".

הרשויות בלוב ניסו לתקן את הסכר מעל דרנה כבר ב-2007, כשחברה טורקית, Arsel, זכתה במכרז לטובת העניין, בין היתר בעקבות דו"ח שפרסם עאשור ב-2006. אולם ב-2011 מלחמת האזרחים שבסיומה נפל משטר קדאפי הובילה את דרנה ליפול בידי מילציות איסלמיות קיצונית בהם אלקעידה ודעא"ש.

לפי דובר נציבות המים, החברה הקבלנית לא השלימה את הפרויקט בשל המצב הביטחוני, וסירבה לחזור לעבוד כשנתבקשה, הוא אומר לרויטס: "הוקצו תקציבים, אבל הקבלן לא היה". באתר החברה הטורקית מצוין כי תיקון הסכרים הושלם ב-2012, והחברה סירבה להגיב לפניית רויטרס.

מבקרי הרשויות מאשימים אותם לא רק באי תיקון הסכרים, אלא גם בכך שהותירו את התושבים בדרנה באזור, עם התקרבות הסופה, ולא פירסמו הוראות פינוי. מושל דרנה עבדולמנן אל-גאיית’ אמר בתקשורת כי נתן הוראות פינוי ארבעה ימים לפני האסון.

אולם נראה כי ההוראה לא יושמה, כאשר רשויות אחרות הורו לתושבים להישאר בבתיהם, ולבסוף רק מעטים עזבו לפני שהסופה הגיעה. תוך כדי הסופה, פרסמה נציבות המים פוסט בפייסבוק בו כתבה, "הסכרים במצב טוב, והמצב תחת שליטה".

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website