המורים הפלסטינים ממשיכים לשבות, על אף שנחתם הסכם: “ביזיון והשפלה”

מורות פלסטיניות מפגינות בפתח בית ספר בשכם בדרישה לשיפור תנאי עבודתן (Nasser Ishtayeh / SOPA Images/Sipa USA)

בית המשפט המנהלי העליון ברשות הפלסטינית חייב בשבוע שעבר את המורים ברשות להפסיק את שביתתם, מכיוון שנחתם איתם הסכם עבודה. בתגובה הודיעה תנועת המורים המאוחדת בגדה המערבית לחבריה שעליהם להישמע להוראות בית המשפט ולהגיע לעבודה, אבל קראה להם לא לעבוד ולשבות בבתי הספר.

הסכם העבודה המדובר נחתם בין הממשלה הפלסטינית, הסתדרות המורים הכללית ואיגודים נוספים ב-9 במרץ, וקובע תוספת למשכורת של 15%, ש-5% ישולמו במרץ והיתרה תשולם עם שיפור המצב הכלכלי. ההסכם נחתם עם המורים, המהנדסים ואנשי מקצועות הבריאות.

عاجل| حراك المعلمين الموحد: الإضراب الشامل مستمر ولا يمكن العودة للمدارس إلا بتنفيذ كل بنود اتفاقية الهيئة المستقلة، وعلى الحكومة إعادة الخصومات فوراً ودون شروط، ونؤكد أن اتخاذ أي إجراء تعسفي بحق أي معلم مضرب في الأيام القادمة سيقابله كل المعلمين بردٍ فوري. pic.twitter.com/AAiVazEWSs

— شبكة قدس الإخبارية (@qudsn) March 13, 2023

הסתדרות המורים הכללית שחתומה על ההסכם היא ארגון עובדים שפועל בשיתוף פעולה מלא עם ממשלת הרשות הפלסטינית. נגד מדיניותו התארגנה תנועת המורים המאוחדת שמובילה את המאבק.

תנועת המורים דחתה את ההסכם וקראה לו "ביזיון והשפלה". בתנועה קוראים לקיום ההסכם ממאי 2022, שכולל תשלום המשכורות המלאות, תוספת בונוס של 15% והקמת איגוד מקצועי חדש למורים.

הדרישה להקמת איגוד מקצועי חדש הועלתה במחאה על מבנה ארגון המורים הקיים, שמסונף לממשלת הרשות, והנהגתו ממונה ולא נבחרת על ידי המורים. נוסף על כך, לא כל המורים רשאים להתקבל לארגון המורים הרשמי.

حراك المعلمين الموحد يعلن عن استمرار المعلمين في الاضراب وإمهال حكومة رام الله 24 ساعة لإلغاء كافة العقوبات التي صدرت بحق المعلمين والمعلمات. pic.twitter.com/rWaLUnTTHR

— وكالة الرأي (@alrayps) March 15, 2023

עד עתה לא קוימו תנאי ההסכם שנחתם במאי 2022. לפיכך, הכריזה תנועת המורים המאוחדת על שביתה מ-5 בפברואר, והיא נמשכת גם כיום.

שביתת המורים לוותה בשביתות של איגודים מקצועיים נוספים בעקבות תשלום משכורות חלקיות. לטענת הממשלה הפלסטינית, המצוקה התקציבית שהיא נמצאת בה מאחר שממשלת ישראל הפסיקה להעביר לה את כספי המסים, מונעת ממנה את תשלום המשכורות המלאות וקיום תנאי ההסכם.

ערב חתימת ההסכם הנוכחי, ארגנה תנועת המורים הפגנת ענק ברמאללה מול משרדי הממשלה. מורים מכל רחבי הגדה הגיעו להפגנה למרות מחסומי הדרכים שפרשו כוחות הרשות הפלסטינית.

נוסף על הפנייה לבית המשפט, ניסתה הממשלה לשבור את השביתה על ידי ניכוי ימי השביתה משכרם של המורים, איומי העברה ופיטורים, והכנסת מורים מחליפים לבתי הספר המושבתים. למרות צעדים אלה, חלק מכריע מהמורים ברשות תומכים ומשתפים פעולה עם המאבק.

פרופ’ אנס עוואד כתב בפוסט בפייסבוק שלמרות קבלת פרסי הצטיינות ויצירתיות מקצועית, הוא ספג עונשים שפוגעים בפרנסתו כשהחליט לממש את זכות האיגוד שלו, והתנגד לכך שמשכורתו לא שולמה במלואה במשך יותר משנה וחצי, אף שזה מקור פרנסתו היחיד.

פרופ’ עאמר סלמה התייחס למשבר המורים מול הממשלה: "נראה שהממשלה רצינית בצעדיה ובאיומים, שכן היא מכריזה מלחמה על המורה, ונראה שהמורים נחושים הפעם לא לחזור בלי למלא את כל הדרישות שלהם".

המורה כאמל דנון הדגיש את הצורך להקים ארגון מורים שמסוגל לתבוע את זכויות עובדיו, ודחה את הרעיון של התארגנות תחת סמכותו של ארגון המורים הרשמי.

במקביל פרסמו בשבוע שעבר ארגונים אזרחיים ברשות הפלסטינית קריאה לסיום המשבר בדיאלוג, ופנו לממשלה להפסיק לנקוט אמצעים כוחניים שמלבים את הסכסוך.

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website