המכון הבינלאומי למנהיגות יקיים הרצאות והתייעצות עם מומחים עבור ועדי העובדים

על רקע משבר הקורונה, במכון הבינלאומי למנהיגות של ההסתדרות פתחו בפרויקט ‘מקוונים לוועדים’ – סדרת קורסים חינמיים לוועדי עובדים, בנושאים אקטואליים. הקורס הראשון, "הופכים משבר להזדמנות", החל אמש בהשתתפות כ-250 חברי ועדים. לצד זאת, מעמיד המכון לרשות הוועדים מוקד חדש, בו יוכלו להתייעץ עם מומחים מקצועיים בתחומי יחסי העבודה, המשפט, הפנסיה וניהול משברים נוכח המציאות המשתנה.

"הקורס האינטרנטי הראשון יהיה בן שלושה מפגשים. כרגע ההיענות אליו כל כך גדולה שאנחנו שוקלים לפתוח קורס נוסף" אומרת ענת הרלב, המנהלת האקדמית של המכון. "בקורס נלמד כיצד לזהות משבר מתגלגל. מי מרוויח, ומי מפסיד ממנו. איך חברי הוועדים עצמם יכולים דווקא בתוך המשבר לחזק את מעמד הוועד בחברה במערכת היחסים המשולשת עם ההנהלה והעובדים. נדבר על איזה סוג מסרים נכון להוציא לעובדים, איך נכון לחזק ולתמוך וליצור מנגנוני ערבות הדדית. ולא פחות חשוב, איך מתארגנים לחזרה לשגרה?"

המכון הבינלאומי למנהיגות (צילום באדיבות המכון הבינלאומי למנהיגות)

את הקורס הראשון, המתקיים באמצעות האפליקציה ZOOM, מעבירות שירה אימרגליק ואתי לפלר שי, מייסדות ומנכ"ליות משותפות של חברת הליווי והייעוץ האסטרטגי לוועדים TES.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לדבריה של הרלב, בהמשך מתוכנן קורס נוסף לניהול זמן בעבודה מהבית ועתידות להתפרסם הרצאות TED קצרות. עוד יתקיימו שורה של פאנלים מקוונים עם מומחים מבין מרצי המכון, לצד ראשי איגודים ויושבי ראש של ועדים מובילים, שידברו על סוגיות של דיני עבודה ופנסיה בימים אלו, והתמודדות העבודה המאורגנת עם המציאות המשתנה.

מוקד טלפוני מותאם לוועדים

בנוסף, הקימו במכון מוקד המרכז אליו שאלות של ועדים לעת הזו. בניגוד ל’מוקד לכל עובד’ שפתחה ההסתדרות, הנותן כיום מענה ברמת הפרט לאלפי פניות, המוקד החדש במכון מיועד לתת מענה מותאם יותר לוועדי העובדים, באשר למערכת היחסים הקיבוצית. את השאלות שיאספו במוקד, יפנו אנשי המכון לאנשי האקדמיה והמשפט המרצים במכון דרך קבע, כמו גם לגורמים מקצועיים ומומחים שונים בהסתדרות, במטרה לסייע בזמן אמת בקבלת החלטות.

"ברגע שהבנו שאנחנו הולכים להיכנס למשבר ארוך טווח, שלא יגמר תוך כמה ימים, הקמנו את המיזם", מסבירה טל ישראלי גל, יועצת למכון ולאגף הבינלאומי בהסתדרות. "הגדרנו שלוש מטרות למיזם: הראשונה, לחבר את המכון לוועדי העובדים בתקופת משבר הקורונה ובהתאם לחזון המכון, להוות בית לוועדים. המטרה השנייה הייתה להנגיש מידע רלוונטי ועדכני לוועדי העובדים בתקופת המשבר שבה המציאות משתנה תדיר, וכמובן המטרה השלישית היא לחזק את החיבור, הקשר היומיומי בין המכון לוועדי העובדים. מרגע שהגדרנו את המטרות הללו – בנינו סט פעולות שאותן אנחנו מנגישים לעובדים".

"המטרה שלנו היא לתת ערך מוסף למנהיגות של וועדי העובדים" הוסיף יו"ר דירקטוריון המכון, שבי מיכאל. "לקחנו על עצמנו להוביל את המכון לאור חזונו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד – אם ההסתדרות היא ‘הבית של העובדים בישראל’, אז תפקידו של המכון הבינלאומי למנהיגות הוא להיות ‘הבית של הוועדים’. המקום שאליו הם באים כדי לקבל הכשרה ותמיכה שוטפת. אם בעבר היו רק שואלים את הוועדים מה הם רוצים ומתאימים אליהם את המכון – היום אנחנו מבקשים לייצר בוועדים צרכים חדשים, תכנים שקוראים פני עתיד, דברים שישמשו אותם ביום יום. הערך המוסף של המכון הוא החדשנות. אני מגיע מהעולם העסקי, מתפרנס גם מעריכת דין אבל בעיקר מיזמות. מה שנעשה במכון זו תהיה יזמות חברתית כי הוועדים אצלנו מייצגים קודם כל ערכים".

יו"ר המכון הבינלאומי למנהיגות שבי מיכאלי (קרדיט: באדיבות המכון)

"אפשר להגיד שהמשבר הזה מאיץ תהליכי שינוי ארגוני שכבר היינו בהם בחודשים האחרונים בין כה וכה" אומר מנכ"ל המכון הבינלאומי למנהיגות עובדים, ברק לוי. "למידה מרחוק, העבודה מהבית שנפוצה כעת במשק על רקע משבר הקורונה, לא הולכות להיעלם ביום שיסתיים מצב החירום. עולם העבודה המשתנה הוא בגדר מהפכה תעשייתית נוספת שאנחנו מצויים בשיאה.

מנכ"ל המכון הבינלאומי למנהיגות ברק לוי (קרדיט: באדיבות המכון)

"התפקוד שלנו בימים אלה, כשעובדי המכון נותנים למעלה מ-100% תפוקה בעבודה מהבית כדי לאפשר את היוזמות הללו, רק מוכיח את זה. תהליכי השינוי הללו יהיו תוכן מרכזי של הקורסים שלנו בשנים הקרובות, ואנחנו נערכים כבר כעת במחשבה גם על התכנים שצריכים ללוות את וועדי העובדים בימים שלאחר המשבר".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website