הממשלה צפויה לאשר: הקמת חברות ממשלתיות לשירותי הים בנמלי חיפה ואשדוד

הממשלה צפויה לאשר היום (ראשון) לחברת נמלי ישראל להקים שתי חברות בנות שיבצעו את שירותי מחלקת הים בנמלי חיפה ואשדוד. לפי הצעת ההחלטה, כל חברה כזו תעניק שירותי ים (ניתוב ספינות לתוך הנמל ומחוצה לו, עגינה ומגדל פיקוח) לכל אחד ממפעילי הנמל במתחם שבו היא תפעל. כוח האדם של החברות יתבסס על מחלקות הים הקיימות כיום בנמלי חיפה ואשדוד. שמות החברות יהיו ‘תעבורה ימית חיפה’ ו’תעבורה ימית אשדוד’.

החלטת הממשלה מוציאה לפועל שני הסכמים שנחתמו בין ההסתדרות לחברת נמלי ישראל ומשרד התחבורה, כחלק מהרפורמה הכוללת פתיחת נמלים פרטיים חדשים שיתחרו בנמלים הקיימים כיום. ההסכמים נועדו להגן על עובדי מחלקת הים, ולהבטיח להם בטחון תעסוקתי ושמירה על תנאי העסקתם הנוכחיים.

במסגרת הרפורמה ייפתחו במתחם נמל אשדוד רציפי ‘נמל הדרום’ שיופעלו באמצעות חברה פרטית, ויתחרו בנמל הקיים הפועל כחברה ממשלתית. בנוסף ייפתחו בסמוך לנמל חיפה רציפי ‘נמל המפרץ’ שיופעלו באמצעות חברה פרטית, ויתחרו בחברות הקיימות שם כיום – נמל חיפה, כיום חברה ממשלתית שהוחלט כי תעבור הפרטה מלאה, ונמל מספנות ישראל. לפי הצעת ההחלטה, שירותי הים בכל מתחם יינתנו לכל המפעילים על ידי גורם אחד – חברת התעבורה הממשלתית. בנימוקים להצעת ההחלטה מוסבר כי היא נועדה למנוע מצב שבו מחלקת הים בנמלים הקיימים מעניקה שירותי ים לנמלים המתחרים, וכי ניהול הפעילות בכל מתחם על ידי גורם אחד ו"נייטרלי" צפוי להיות יעיל יותר.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הצעת ההחלטה קובעת כי חברות התעבורה הממשלתיות יהיו הגורם היחיד שיעניק את שירותי הים בנמלים עד שנת 2054. החריג היחיד מכך הוא שירותי קשירת הספינות, שכיום ניתנים על ידי מחלקות הים בנמלים, ונקבע כי יותר למפעילים הפרטיים לבצע אותם בעצמם.

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website